Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    5/2018 - září - říjen

5/2018 - září - říjen

Editorial

Ztracená dekáda a rok opatrného očekávání

Pokud se někdo v budoucnosti ohlédne za současným desetiletím ve stavebnictví, směle ho může označit za ztracenou dekádu. Nesmyslná politika státu, kterou v roce 2010 nastartoval jeden (doufejme zapomenutý) majitel bezpečnostní agentury, přispěla k erozi trhu, ke stupňující se nedůvěře společnosti ve stavebnictví i k nevraživosti uvnitř samotného sektoru, kde se skoro úplně vytratil obsah pojmu přátelská konkurence. Krátce řečeno, stavebnictví postihla vnitřní i vnější krize důvěry.

Pro tento stav samozřejmě najdeme několik objektivních příčin, z nichž na prvním místě je stres a strach z nedostatku práce. Hlad po stavebních zakázkách vedl ke snižování marží pod hranici smysluplného podnikání a mnohdy až k nesmyslné cenové válce, z níž si některé (i významné) stavební firmy lížou rány dodnes. Některé indicie však naznačují, že by se mohlo blýskat na lepší časy.

Rok stoletých oslav republiky je i rokem nadějí pro stavební byznys. Budeme-li brát projektanty jako lakmusový papírek celého trhu, neměly by mít stavební firmy problém s prací několik následujících let. Kapacity projekčních kanceláří jsou vyprodané, horečně shánějí nové inženýry, kteří by pokryli poptávku po projektování a snad i veřejný sektor se pomalu rozpohyboval k zásadnějším investicím, jejichž podmínkou je dobrá legislativa.

Vysněná prosperita ale může narazit na několik zásadních problémů. Stavební firmy se budou snažit zahojit na mnohdy záporných maržích minulých let. Čeká nás tak poměrně výrazné zdražování stavebních prací, do něhož se promítnou i rychle se zvyšující ceny vstupů a subdodávek, růst minimální mzdy dělníků i velký tlak na platy klíčových zaměstnanců, o něž se firmy logicky perou. Někteří privátní i veřejní investoři, kteří byli zvyklí tlačit ceny stavebních prací až na dřeň, mohou být nemile překvapeni jejich růstem. Otázka zní, budou ochotní marže zvýšit nebo se vydají cestou ještě větší nekvality a český trh zavalí garážové firmy všeho druhu?

Druhým problémem je, že lidé jednoduše nejsou. Odešli do jiných sektorů a moc se jim vracet nechce. Při rychlé přípravě staveb a poměrném dostatku financí se tak paradoxně může stát, že bude existovat projekt, peníze, ale nikoliv kapacity, které by stavbu kvalitně zrealizovaly. Bude to opět znamenat infiltraci podivných stavebních firem ze zahraničí, které přikryje některý z českých vykuků? Podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí (kterou pro jistotu stát několik let tajil) si stavební firmy v minulých letech výrazně pomáhaly najímáním lidí „načerno“. S tichou tolerancí státu, který není schopen na pracovní trh legálně pustit lidi ze zahraničí. Bude tento postup na bázi šedé ekonomiky pokračovat? Bude ho stát, který kontroluje i účtenky svatebčanům, tolerovat?

Jednoduše řečeno, stavební trh se zvedá. Ale obsahuje v sobě hromadu rizik a otazníků, které se budou těžko predikovat i zkušeným stavebním manažerům. Na nich bude záležet, zda se na dnešní dobu bude jednou nazírat jako na přehlídku ztraceného času nebo naopak jako na léta tvůrčí stavařiny.

Dobré čtení Vám přeje,

Petr Svoboda

Obsah

Rozhovor

Architektura

Montáž konstrukcí

 • Úspora ve výšce i objemu budovy – Peikko DELTABEAM® spřažený nosník pro tenké stropní konstrukce
 • Lávka pro pěší přes řeku Otavu, Hradiště – Sv. Václav, Písek – SO 301 Lávka
 • ROCKWOOL zprovozní linku na výrobu surovinových briket pro bezodpadovou technologii
 • Ostravská průmyslová zóna roste

Projektování konstrukcí, software

Povrchová a požární ochrana

 • Virtuální pec pro zkoušení požární odolnosti konstrukcí

Svařování, plyny a dělení materiálů

 • Nové materiály, technologie a zařízení pro svařování
 • Nová generace svařovacích zdrojů firmy ESAB s vysokým poměrem výkon/hmotnost
 • Svařování průmyslových armatur jako tlakové výstroje – technologie a zkoušení
 • Kompakt s velkým akčním dosahem
 • Vývoj tvrdonávarů
 • Vliv ochranného plynu na tvorbu pórů při svařování hliníkových slitin metodou TIG a MIG
 • Způsoby výroby betonářské výztuže a problematika jejich svařování
 • Novinky v Eurazio Center

Strojírenství

Opláštění budov a fasády

 • Stavba, která vybočuje – Crystal

Zajímavosti z oboru

Partneři

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Časopis SILNICE ŽELEZNICE

KUHN‑BOHEMIA se spojila s Ammannem

KUHN‑BOHEMIA se spojila s Ammannem