Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2017    25. ročník soutěže STAVBA ROKU představuje stavby

25. ročník soutěže STAVBA ROKU představuje stavby

Publikováno: 23.6.2017
Rubrika: 2017

Od června se na www.stavbaroku.cz prezentuje 52 staveb, z toho 5 objektů v zahraničí.  Soutěží stavby různých velikostí i druhů – komerční, bytové i historické stavby, liniové, dopravní, průmyslové i úpravy veřejného prostoru. Odborná osmičlenná porota a Sbor expertů s 18 specialisty zahájili hodnocení s cílem vybrat stavby do druhého kola pro osobní návštěvu a následně nominaci 15 objektů na titul STAVBA ROKU. Nominace budou vyhlášeny 7. září a odstartováno hlasování veřejnosti. Slavnostní udílení 5 titulů a 12 Zvláštních cen proběhne 5. října v Betlémské kapli v Praze.

„Soutěž STAVBA ROKU se neomezuje jen na architektonický pohled, ale hodnotí celkovou kvalitu stavby, výsledek přístupu a komplexní spolupráce investora, autora, projektanta, stavitele a dodavatelů. Žádné dílo se v ní v průběhu 25 let nesmělo objevit dvakrát,“ komentuje Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., předsedkyně odborné poroty, a doplňuje: „Prestiž kvality soutěže dokládá i to, že se tři stavby loňského ročníku utkaly o světovou cenu za architekturu, Cenu Mies van der Rohe. Letošní ročník tvoří reprezentativní průřez českého umění stavebnictví a architektury. První dojmy porotců a odborníků potvrzují velmi silný ročník úrovně kvality staveb a její nespornou vzestupnou tendenci.“

„Naše soutěž samozřejmě kopíruje aktuální situaci na stavebním trhu. Stavební produkce v roce 2016 klesla meziročně reálně o 7,6 %, v pozemním stavitelství o 3,3 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles o 16 %. I přes tento pokles můžeme v 25. ročníku odprezentovat přes 50 většinou velkých staveb, které byly dokončeny do letošního května,“ hodnotí situaci Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR - Rady výstavby a předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a rady programu Stavba roku. 

Který kraj vede v regionálním rozložení?

Regionální rozložení přihlášených staveb koresponduje se stavební aktivitou na území. Nejsilněji je zastoupena Praha (20 staveb), i když tomu tak vždy nebylo, následuje Moravskoslezský kraj (6), Jihočeský kraj (5), Středočeský a Ústecký kraj je zastoupen shodně 3 stavbami, po 2 přihláškách přišlo z Olomouckého, Jihomoravského, Královehradeckého, Pardubického, Libereckého kraje a 1 přihláška z Vysočiny.

Typologie staveb – rovnoměrně rekonstrukce i novostavby

Soutěžící stavby jsou poměrně rovnoměrně rozděleny mezi rekonstrukce a novostavby.

Typologicky se přihlásili rekonstrukce historických objektů (10), komerční a kancelářské budovy (12), nákupní centra (2), bytové a rezidenční domy (15), kulturní, vzdělávací a sportovní zařízení (4), silnice a železnice (5), úpravy veřejného prostoru (3) a také vodní díla (2).

Veřejný prostor, bytový dům, vodní dílo nebo mrakodrap?

Mezi přihláškami staveb z ČR jsou kvalitativně zajímavé objekty s rozdílným účelem využití, například unikátní projekt studentského bydlení Kampus Palace v Ostravě, který poskytuje komplexní zázemí a služby pro ubytované, dále skvělé rekonstrukce historických budov (nejen uzavřených památek, ale i používaných v denním provozu, jako radnice atd.), velmi dobře zvládnuté veřejné prostory, což jsou spíše urbanistické práce – Tyršovy sady v Pardubicích, Bakaláře v Písku, Studentské náměstí v Kadani. 

Mezi zahraničními stavbami je přihlášeno vodní dílo na Slovensku, které funguje jako víceúčelový objekt, dále polský komplex tří výškových budov, který má ambice tvořit nový městský prostor ve svých stěnách nebo dálniční obchvat v evropském koridoru sever-jih.

Kolik úhlů hodnocení má kvalita?

Stavby budou posuzovány z různých úhlů pohledu kvality díla – dle investičního záměru, účelnosti, začlenění do okolí, architektury, efektivnosti, inovativnosti, kvality stavebních prací a materiálů, trvalé udržitelnosti, energetické náročnosti, bezbariérovosti, spokojenosti stavebníka a uživatele a dalšími kritérii dle uvážení poroty.

Všechna přihlášená díla jsou prezentována na webu soutěže, na putovních výstavách po celé ČR, na půdě státních i městských institucí a také v tištěném a elektronickém katalogu, který je využíván jako odborný podklad pro jednání Rady vlády.

U mediálních partnerů, ale i ve vysílání České televize již probíhá dlouhodobá prezentace soutěže STAVBA ROKU.

Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program řízený radou programu za účasti spoluvypisovatelů soutěže, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT, Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Více informací o soutěži i přihlašovací formuláře najdete na www.stavbaroku.cz.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Schématické zobrazení přihlášených staveb1 Dokončení vltavské vodní cesty v úseku VD Hněvkovice - Týn nad Vltavou5 Kampus Palace v Ostravě24 Smart byty Nové Butovice v Praze33 Rekonstrukce mostu Hohenaun – Přerov52  Warsaw Spire, Polsko

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12%Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12% (970x)
Společnost FOAMGLAS® představuje průlomovou novinku v oblasti výroby deskového pěnového skla. FOAMGLAS® díky vývoji nové...
„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“ (951x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE předseda představenstva společnosti HINTON, a. s. Petr Šimon....
Studenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objektStudenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objekt (906x)
Páteř nebo dračí ocas, tak začali kolemjdoucí přezdívat netradičnímu dřevěnému objektu, který se v pátek 6. ledna 2017 o...

NEJlépe hodnocené související články

Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5 (5 b.)
Od dubna 2016 vyrůstala v pražských Nových Butovicích administrativní budova společnosti Livesport. Aspira Business Cent...
Veleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF SystemVeleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF System (5 b.)
Stavební společnost HSF System staví novou budovu základní školy v obci Veleň ve Středočeském kraji. Výstavba proběhne v...
Návrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšímiNávrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšími (5 b.)
Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika se zúčastnila architektonické soutěže ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Časopis SILNICE ŽELEZNICE

Silniční obchvat Kaznějova

Silniční obchvat Kaznějova