Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2013    ArcelorMittal Frýdek-Místek slaví 180 let své činnosti. Vyráběl nejen plechy, ale také pilníky nebo minové granáty.

ArcelorMittal Frýdek-Místek slaví 180 let své činnosti. Vyráběl nejen plechy, ale také pilníky nebo minové granáty.

Publikováno: 12.9.2013, Aktualizováno: 1.11.2013 14:46
Rubrika: 2013

ArcelorMittal Frýdek-Místek (AMFM), dceřiná společnost huti ArcelorMittal Ostrava, slaví 180. výročí. Základy podniku bývalých Válcoven plechu Frýdek-Místek položil v roce 1833 arcivévoda Karel Ludvík skrze Těšínskou komoru. Karlova huť, jak se podnik v době svého založení jmenoval, se stala nejprve nejvýznamnějším hutním závodem Těšínské komory a později největším výrobcem jemných ocelových plechů v Československu s výrobou více než 300 tisíc tun plechů ročně. V 70. letech minulého století se z válcovny plechů stal přední výrobce speciální transformátorové oceli, kterou dnes vyrábí jen dvanáct dalších podniků na světě.

„Rád bych při příležitosti 180. výročí poděkoval všem, kteří mají podíl na tom, že můžeme slavit toto významné jubileum. Jsem hrdý, že umíme jako jediný podnik v republice a jeden z pouhých třinácti na světě vyrábět něco tak unikátního, jako je transformátorová ocel,“ říká Dirk Stroo, generální ředitel AMFM.

Historie podniku se začala psát v roce 1833, kdy Těšínská komora vybudovala v Lískovci u Frýdku-Místku Karlovu huť se šesti kovářskými dílnami poháněnými vodními koly. První plech, který místní huť proslavil v následujícím století, byl v huti vyválcován v roce 1851. Hutní podnik se však v průběhu 180 let svého působení nezabýval pouze výrobou plechů. V 60. letech 19. století se zde vyrábělo denně tři tisíce pilníků. Během první světové války pak továrnu opustilo 600 tisíc minových granátů. V období mezi válkami se z  podniku stal největší výrobce jemných ocelových plechů v celé střední Evropě. V roce 1937 dosahoval objem výroby plechů 28 tisíc tun ročně.

Po druhé světové válce se podnik modernizoval, byla vystavěna válcovna za studena se dvěma kvarto stolicemi. K nejvýznamnějším investicím došlo po změně majitele v roce 2007, kdy se podnik stal dceřinou společností ArcelorMittal Ostrava. Nejprve byla ukončena výroba plechů za tepla a pokračuje pouze studená fáze výroby. Proběhla modernizace výroby transformátorové oceli, do které se investovalo přibližně 1,6 miliardy korun. V letech 2007 – 2009 byly postaveny nové pece pro vysokoteplotní žíhání, nanášecí linka a termorovnací linka. Významná část investic směřovala také do oblasti ekologie, odpadového hospodářství a regenerace zdrojů.  

Výroba plechů ve AMFM nadále pokračuje, dnes se však válcují tzv. za studena. Jedná se o odlišný způsob válcování, jehož výsledkem jsou plechy s hladkým povrchem a velkou přesností. Ty nacházejí uplatnění ve strojírenství či v automobilovém průmyslu.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Zlatý pohár Linde 2013 (75x)
Vyhlašovatelem a pořadatelem 17. ročníku mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování pod názvem „Zlatý pohár Li...
Technické a systémové zajištění kvality pásové oceli válcované za studenaTechnické a systémové zajištění kvality pásové oceli válcované za studena (63x)
Příspěvek pojednává o dvou základních přístupech k zajištění kvality dodávek pásové oceli dodávané válcovnami za studena...
BREDA & WEINSTEIN – v Opavě postavili nové obchodní a společenské centrum s certifikací BREAMBREDA & WEINSTEIN – v Opavě postavili nové obchodní a společenské centrum s certifikací BREAM (46x)
Objekt s letošním titulem Stavba roku vyrostl v centru Opavy. Unikátní projekt rekonverze starého pivovaru v samém centr...

NEJlépe hodnocené související články

Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republikyOstravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky (5 b.)
ArcelorMittal Ostrava uvedla do provozu zařízení plynulého odlévání oceli (tzv. kontilití), které prošlo rozsáhlou moder...
ČK LOP – Na světlo se v boji o energetické úspory často zapomíná (5 b.)
Stavební svět kolem nás je provázen slovem energetické úspory, nižší spotřeba energií, zateplení budov, trojsklo, dvojsk...
„Přicházíme na trh se zcela novou produktovou řadou výtahů,“„Přicházíme na trh se zcela novou produktovou řadou výtahů,“ (5 b.)
říká obchodní a marketingový ředitel společnosti Schindler CZ, a. s. Vladimír Steiner....

NEJdiskutovanější související články

Novela zákona o veřejných zakázkách přinesla pokles počtu i hodnoty zakázek Novela zákona o veřejných zakázkách přinesla pokles počtu i hodnoty zakázek (1x)
Pokles počtu veřejných zakázek i jejich hodnoty, to je výsledek stávajícího zákona o veřejných zakázkách. V pondělí se n...
Video

Google

Server Vodohospodářské stavby

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu