Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2017    ČAOK – Evropské ocenění stavby Bolt Tower za ocelovou konstrukci

ČAOK – Evropské ocenění stavby Bolt Tower za ocelovou konstrukci

Publikováno: 16.11.2017
Rubrika: 2017

V rámci propagace kreativního a nápaditého využití oceli v architektuře a při realizaci staveb pořádá Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) ve dvouletém cyklu soutěž s názvem European Steel Design Awards. V letošním roce se slavnostní vyhlášení výsledků uskutečnilo v polovině září v dánské Kodani a bylo součástí mezinárodní konference EUROSTEEL.

Mezi jedenácti oceněnými projekty z různých evropských zemí se uznání dostalo i stavbě Bolt Tower z Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Cenu z rukou Luciana Lazzariho, prezidenta Architects‘ Council of Europe, osobně převzali Antonín Pačes (prezident České asociace ocelových konstrukcí) a Vladimír Janata s Daliborem Gregorem jako zástupci projektanta stavby – společnosti Excon. Na stavbě Bolt Tower se dále podílel architekt Josef Pleskot a jako generální dodavatel Ingsteel. Výrobu a montáž ocelové konstrukce zajišťovaly Hutní montáže a Mija-Menmark.

Všech jedenáct staveb bylo oceněno za nápaditý design ocelových konstrukcí, zdůrazňující množství výhod oceli pro oblast stavebnictví, architektury, výroby a ekonomiky. Hlavní cenu AWARD OF EXCELLENCE obdržela turecká stavba studentského centra Murat Karamaci. Tyto výjimečné evropské projekty se představují širšímu mezinárodnímu publiku v tomto složení:

 • Oasis of the Light – The Dome of the Louvre Abu Dhabi (Rakousko)
 • Bolt Tower in Ostrava-Vítkovice (Česká republika)
 • Amager Bakke (Dánsko)
 • Burj Al Arab Terrace (Finsko)
 • Bordeaux Stadium (Francie)
 • Sartorius Building 13 (Německo)
 • Atrium in Office Complex De Resident (Nizozemí)
 • Kimen Kulturhus (Norsko)
 • Museum of Art, Architecture and Technology (Portugalsko)
 • Odenplan (Švédsko)
 • Murat Karamancı Student Center (Turecko)

Bolt Tower je nástavba vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Byla postavena v roce 2015 a pojmenována na počest jamajského sprintera Usaina Bolta. Navrhl ji český architekt Josef Pleskot, jako součást revitalizace bývalého průmyslového areálu Vítkovice. Prosklená kruhová nástavba na vrcholu stávající rámové konstrukce vysoké pece je čtvercového půdorysu. Originální způsob spojení nástavby s rámovou konstrukcí, konkrétně vyvěšení na soustavě táhel Macalloy, přinesl významný ekonomický i estetický efekt, který dotváří také vnější vyvěšené schodiště mnohaúhelníkového tvaru. Moderní prosklená nástavba vhodně ladí s industriální podobou vysoké pece i jejího okolí. Bolt Tower je i s pecí vysoká 77,7 metrů, samotná nástavba měří 25 m. Slouží jako rozhledna, kavárna a její prostory jsou multifunkční.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Hlavní cena – Murat Karamancı Student Center (Turecko)Amager Bakke (Dánsko)Bolt Tower in Ostrava-Vítkovice (Česká republika)Oasis of the Light – The Dome of the Louvre Abu Dhabi (Rakousko)Burj Al Arab Terrace (Finsko)Bordeaux Stadium (Francie)Museum of Art, Architecture and Technology (Portugalsko)Odenplan (Švédsko)Sartorius Building 13 (Německo)Atrium in Office Complex De Resident (Nizozemí)Kimen Kulturhus (Norsko)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“ (915x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE předseda představenstva společnosti HINTON, a. s. Petr Šimon....
Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12%Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12% (907x)
Společnost FOAMGLAS® představuje průlomovou novinku v oblasti výroby deskového pěnového skla. FOAMGLAS® díky vývoji nové...
Studenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objektStudenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objekt (835x)
Páteř nebo dračí ocas, tak začali kolemjdoucí přezdívat netradičnímu dřevěnému objektu, který se v pátek 6. ledna 2017 o...

NEJlépe hodnocené související články

Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5 (5 b.)
Od dubna 2016 vyrůstala v pražských Nových Butovicích administrativní budova společnosti Livesport. Aspira Business Cent...
Veleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF SystemVeleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF System (5 b.)
Stavební společnost HSF System staví novou budovu základní školy v obci Veleň ve Středočeském kraji. Výstavba proběhne v...
Návrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšímiNávrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšími (5 b.)
Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika se zúčastnila architektonické soutěže ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google