Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    CEEC Research a KPMG Česká republika - úspěšná spolupráce při výzkumu stavebnictví pokračuje i v roce 2008

CEEC Research a KPMG Česká republika - úspěšná spolupráce při výzkumu stavebnictví pokračuje i v roce 2008

Publikováno: 1.9.2008, Aktualizováno: 29.12.2008 00:30
Rubrika: Aktuality

Jaká je budoucnost stavebnictví ve střední a východní Evropě? Jakým způsobem se v této oblasti získávají a zadávají zakázky či jaké zdroje informací firmy využívají? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá již třetím rokem Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy (CEEC Research) - ucelená sonda do oblasti stavebnictví devíti zemí tohoto regionu.

Projekt je realizován v rámci doktorské disertace Jiřího Vacka při Vysoké škole ekonomické v Praze a ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika. „Hlavním cílem publikovaných studií jednotlivých zemí je poskytovat přehledné a především aktuální analýzy zkoumaných oblastí, které pomáhají firmám v růstu objemu realizovaných zakázek a prací a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie podle aktuální situace na daném trhu. Svým rozsahem a zaměřením je tento projekt jedinečný v celém regionu střední a východní Evropy. Velice nás těší pozitivní ohlasy od velkého množství firem, které naše studie minulý rok využily,“ říká Jiří Vacek, autor a vedoucí projektu.

Generálním partnerem projektu CEEC Research je poradenská společnost KPMG Česká republika. „Jako poskytovatelé poradenských služeb v oblasti stavebnictví jsme velmi rádi přispěli ke vzniku této jedinečné analýzy, založené na rozhovorech se zástupci firem, kteří spoluurčují vývoj středo- a východoevropského stavebnictví,“ dodává Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za oblast stavebnictví.

Výsledky výzkumu využilo v roce 2007 přes 2.500 předních firem a společností podnikajících v oblasti stavebnictví a navazujících odvětví, ale také státní a mezinárodní organizace či akademické obce, university a studenti, kteří se zabývají vývojem a sledováním trendů ve stavebnictví.
„Chtěl bych poděkovat všem uživatelům jednotlivých studií za jejich zájem o výsledky realizovaných výzkumů a také firmám, jejichž představitelé se tento rok účastnili našich interview a poskytli tak důležité informace pro zpracování tohoto výzkumu. Stejně jako minulý rok i v tomto roce budeme výsledky výzkumů ve formě kvalitativních studií za každou zemi poskytovat zcela zdarma všem zájemcům a to s cílem podpořit růst jednotlivých firem i stavebnictví jako celku,“ řekl Jiří Vacek.

Díky velkému množství získaných informací obsahují studie detailní analýzy klíčových oblastí stavebnictví – od aktuálních trendů v zadávání zakázek a hodnocení vlastního chování při jejich získávání ze strany firem, přes problematiku vytížení kapacit, informačních zdrojů, četnosti a způsobů využití elektronických médií nebo jiných technologií až po názory zástupců společností na budoucnost stavebnictví, klíčové limitující faktory brzdící rychlejší rozvoj celého oboru či úroveň a četnost porušování řízení rizik při získávání zakázek.

V roce 2007 byly realizovány průzkumy v celkem pěti zemích (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina a Estonsko). V letošním roce je výzkum zaměřen již na devět zemí – kromě již zmíněných přibudou ještě Litva a Lotyšsko, Polsko a Chorvatsko. „Interview se účastnilo více jak 1.000 firem podnikajících ve stavebnictví jednotlivých zemí střední a východní Evropy.“ doplňuje Jiří Vacek.

První publikovanou studií se v roce 2008 stala Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví, které se účastnilo 246 společností podnikajících v ukrajinském stavebnictví a jejíž shrnutí přikládáme níže. Výsledky výzkumů v dalších zemích jsou již zpracovány a připravujeme publikaci kvalitativních studií za jednotlivé země.

Ukrajina
Kompletní studie o ukrajinském stavebnictví je k dispozici zdarma ke stažení na internetových prezentacích projektu CEEC Research www.CEEConstruction.Eu, kde je také možné získat více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli projektu, případně je možné kontaktovat náš projekt na kontakt@CEEConstruction.Eu.

Důležitá zjištění Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2008:

 • Většina stavebních společností i jejich dodavatelů očekává v letech 2008 až 2010 růst ukrajinského stavebnictví. Pro rok 2008 očekává 36 procent stavebních společností růst mezi šesti až deseti procenty, růst převyšující 20 procent očekává téměř 21 procent respondentů.
 • Společnosti také očekávají změnu svého tržního postavení. 41 procent společností očekává růst podílu do pěti procent, 29 procent společností růst od šesti do deseti procent a 30 procent společností očekává zvýšení přes 10 procent.
 • Přes optimistická očekávání uvedlo 82 procent společností, že čelí určitým omezením ve svém podnikání. Jen 18 procent respondentů uvedlo, že nevidí žádné překážky pro své podnikání, což je viditelný pokles oproti výsledkům výzkumu v roce 2007 (36 procent).
 • Nejvíce firem limituje nedostatek kvalifikované pracovní síly (59 procent) a také konkurence (59 procent oproti předchozímu roku 15 procent).
 • Viditelně se zvýšil podíl firem, které jsou limitovány vysokými náklady na materiál (z 33 procent v roce 2007 na 57 procent v roce 2008).
 • Internet využívá 95 procent dotázaných stavebních společností. Nejvíce je využíván pro hledání informací a prezentaci společnosti.
 • Pro získávání informací o potenciálních nových zakázkách využívají stavební společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (86 procent; v roce 2007 – 71 procent). Považují je také za nejužitečnější.
 • Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek jsou pro stavební společnosti na Ukrajině rámcové smlouvy s odběrateli, využívané 85 procenty firem a dlouhodobé kontakty (77 procent). Oproti výsledkům výzkumu v minulém roce se zvýšil podíl firem využívajících výběrová řízení (z 30 procent v roce 2007 na 49 procent).
 • Při výběru dodavatele je pro ukrajinské stavitele nejdůležitějším kritériem cena (78 procent; 85 procent v roce 2007), s odstupem následují reference (59 procent; 18 procent v roce 2007), zkušenosti (54 procent; 51 procent v roce 2007), aplikované technologie (39 procent, 46 procent v roce 2007) a velikost společnosti potenciálního dodavatele (21 procent, 33 procent v roce 2007).
 • Svůj systém řízení rizik považuje za pokročilý jen 13 procent stavebních společností, za středně pokročilý jej považuje 45 procent dotázaných, 26 procent za základní a 16 procent společností uvádí, že jejich risk management je na nízké úrovni.
 • Na otázku, zda-li někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, potvrdilo 34 procent stavebních společností, že tak ještě nikdy neučinily. Většina společností ale uvádí, že svůj risk management porušují při získávání zakázek zřídka nebo výjimečně, dvě procenta často.
 • 85 procent stavebních společností očekává, že rozšíření EU bude mít na jejich podnikání pozitivní vliv.
 • Stavební společnosti očekávájí, že v dlouhodobé perspektivě klíčovými faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj, budou změny v oblasti firemních financí (příjmy, náklady na úvěry, atd.), změny v požadavcích zákazníků a sociologické změny (například změny v populaci a jejím složení).
Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČAOK - Noví členové asociace 2019 (320x)
Na začátku roku 2019 se Česká asociace ocelových konstrukcí rozrostla o 2 nové řádné členy, kterými se staly společnosti...
Mladí svářeči opět soutěžili v dovednostech svařováníMladí svářeči opět soutěžili v dovednostech svařování (270x)
Ve Frýdku-Místku se konal již 23. ročník soutěže ve svařování „Zlatý pohár Linde“. Ten letošní se uskutečnil 16. a 17. d...
Začíná růst dominanta Vysočan: první komerční budova v projektu AFI CityZačíná růst dominanta Vysočan: první komerční budova v projektu AFI City (226x)
Devatenáctipodlažní budova A je první komerční stavbou developera AFI EUROPE v projektu AFI City na území rozsáhlého bro...

NEJlépe hodnocené související články

Výstavba nové plechovkárny v pivovaru Radegast začala poklepáním na základní kámen. Ten byl symbolicky ve tvaru plechovky.Výstavba nové plechovkárny v pivovaru Radegast začala poklepáním na základní kámen. Ten byl symbolicky ve tvaru plechovky. (5 b.)
V pivovaru v Nošovicích byl dnes za účasti generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Granta Liversage, manažera pivovaru...
P3 ve svém hornopočernickém parku staví výrobní halu japonské společnosti AdvanexP3 ve svém hornopočernickém parku staví výrobní halu japonské společnosti Advanex (5 b.)
Japonský výrobce strojírenských součástek Advanex rozšíří svou výrobu do České republiky. Zázemí mu poskytne jeden z nej...
CEEC Research a KPMG Česká republika: Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008 (5 b.)
Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008 se zaměřila na čtyři oblasti ve stavebnictví – očekáváný vývoj, využ...

NEJdiskutovanější související články

Konference Požární bezpečnost stavebních objektů 2019Konference Požární bezpečnost stavebních objektů 2019 (2x)
Dne 24. dubna 2019 se pod záštitou děkana Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava doc. Ing. Jiřího Pokorného, ...
Stavebnictví hlásí nedostatek stavebních elektrikářů, dělníků, truhlářů a mistrů, naopak opadává zájem o stavební inženýry a stavbyvedoucí (1x)
Podle výsledků průzkumu provedeného na přelomu ledna a února 2009 pracovním portálem Správnýkrok.cz mezi malými a středn...
Google

Server Vodohospodářské stavby

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Zavřít [x]