Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Development    Český trh industriálních nemovitostí zažil vloni velmi dobrý rok

Český trh industriálních nemovitostí zažil vloni velmi dobrý rok

Publikováno: 17.4.2017
Rubrika: Development

Český trh průmyslových a industriálních nemovitostí zaznamenal v loňském roce několik rekordů a mimořádných úspěchů. Podívejme se na ně.

Český trh průmyslových a logistických nemovitostí překročil v roce 2016 hranici 6 mil. m2 a patří spolu s polským trhem k nejrozvinutějším v regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Celková realizovaná poptávka po moderních průmyslových a logistických prostorách v ČR v roce 2016 překročila 1,2 mil. m2, díky kterým se loňský rok zařadil k nejlepším v historii. K obdobně úspěšným patřily roky 2015 a 2014, kdy celkový objem pronájmů dosáhl rekordní úroveň 1,4 mil. m2.

Díky silné poptávce oscilovala neobsazenost moderních skladů v České republice v loňském roce kolem 4 %, což je opět historicky jedna z nejnižších hodnot.

Skutečnost, že v průběhu roku bylo v ČR v průměru 96 % moderních skladů obsazeno a v některých regionech nebylo možné poptávku uspokojit, řada developerů se rozhodla nést vyšší podnikatelské riziko a zahájila spekulativní výstavbu, tj. výstavbu bez předem známého nájemce. V současné době objem spekulativní výstavby tvoří cca 30 % z celkové výstavby moderních industriálních nemovitostí, nicméně je stále výrazně nižší než v letech 2007- 2008, kdy spekulativní výstavba dosahovala cca 70 %.

K nejvýznamnějším nájemním transakcím loňského roku patřily:

  • Panattoni Park Cheb Tchibo 73 000 m2 (předpronájem) Karlovarský kraj
  • CTP Prague North Makro 53 000 m2 (předpronájem) Praha / Středočeský kraj
  • P3 Park Horní Počernice MD Logistika 40 000 m2 (renegociace) Praha / Středočeský kraj

PŘEDPOVĚĎ PRO ROK 2017

„Česká republika zůstane i v příštím roce velmi atraktivní jak pro developery, tak pro nájemce moderních industriálních nemovitostí. ČR těží z vynikající polohy ve středu Evropy, disponuje dostupnou a technicky vzdělanou pracovní sílou, její předností je stabilní ekonomické prostředí a vynikající strojírenská tradice,“ dodává Harry Bannatyne, Industrial Leed Director JLL pro střední Evropu.

„Dokončení dálnice D8 do Drážďan na konci roku 2016 přispěje k dalšímu rozvoji Ústeckého regionu. Předpokládáme, že Ústí nad Labem a Karlovarský kraj budou letos v hledáčku investorů, kteří využijí blízkost německých hranic, lepší infrastrukturu a dostupnou pracovní sílu,“ uvádí Blanka Vačkova, vedoucí průzkumu trhu JLL pro Českou republiku.

„Vzhledem k silné poptávce českých domácností očekáváme, že růst maloobchodních společností, e-commerce firem a 3PLs bude pokračovat i v roce 2017. Výrobní firmy budou i nadále tvořit pevnou část poptávky po moderních skladech, ale jejich růst bude limitován nedostatkem pracovní síly v některých vyhledávaných lokalitách (např. Plzeňský kraj). Historicky nejnižší neobsazenost skladových prostor v České republice podnítí další spekulativní výstavbu, zejména v exponovaných lokalitách,“ uzavírá Blanka Vačkova, vedoucí průzkumu trhu JLL v České republice.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

UniCredit Leasing zajistí financování nových investicUniCredit Leasing zajistí financování nových investic (961x)
UniCredit Leasing, přední společnost nebankovního financování v ČR, očekává oživení jak v oblasti financování strojů a z...
O certifikace zelených budov je zájemO certifikace zelených budov je zájem (887x)
V budově centrálního sídla ČSOB v Praze-Radlicích se uskutečnilo diskusní setkání „Mezinárodní certifikace zelenýc...
NIMBY efekt aneb jak se dohodnout v trojúhelníku investor – město – občané?NIMBY efekt aneb jak se dohodnout v trojúhelníku investor – město – občané? (138x)
Bez dálnic, letišť, průmyslových zón či elektráren se neobejde nikdo z nás, zároveň je však nikdo z nás nechce mít „na s...

NEJlépe hodnocené související články

UniCredit Leasing zajistí financování nových investicUniCredit Leasing zajistí financování nových investic (3.5 b.)
UniCredit Leasing, přední společnost nebankovního financování v ČR, očekává oživení jak v oblasti financování strojů a z...
O certifikace zelených budov je zájemO certifikace zelených budov je zájem (3.3 b.)
V budově centrálního sídla ČSOB v Praze-Radlicích se uskutečnilo diskusní setkání „Mezinárodní certifikace zelenýc...

NEJdiskutovanější související články

O certifikace zelených budov je zájemO certifikace zelených budov je zájem (2x)
V budově centrálního sídla ČSOB v Praze-Radlicích se uskutečnilo diskusní setkání „Mezinárodní certifikace zelenýc...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Zavřít [x]