Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Realizace    Montáž konstrukcí    Hörmann – to jsou i technicky náročné průmyslové projekty

Hörmann – to jsou i technicky náročné průmyslové projekty

Publikováno: 30.8.2018
Rubrika: Montáž konstrukcí

Multifunkční objekt, který v sobě spojuje administrativní, komerční i rezidentní funkci byl realizován v pražské Libni. Projet DOCK ale bude plnit i funkci estetickou díky neobvyklému vzhledu, o který se postaraly monolitické konstrukce.

Společnost Hörmann je vnímána částí klientů především jako producent kvalitních garážových vrat a vchodových a interiérových dveří pro obytné objekty. Ale s produkty s touto značkou se lze setkat rovněž v řadě průmyslových, obchodních nebo logistických areálů, z nichž mnohé patří mezi stavebně velmi náročné.

Jednou z největších v této skupině je současná rekonstrukce známého obchodního centra IGY 1 v Českých Budějovicích a zároveň výstavba další části areálu s označením IGY 2. V právě dokončeném areálu obchodního centra jsou nejen nájemní jednotky pro obchody, ale také multikino o 9 sálech a nová parkovací místa.

UNIKÁTNÍ OBCHODNÍ CENTRUM

Projekt se vyznačuje řadou architektonických zajímavostí, například netradičním propojením rekonstruované části IGY 1 s novým objektem IGY 2, které má podobu přemostění nad ulicí Pekárenskou. Další architektonickou zajímavostí je nafukovací fasáda na části IGY 1 tvořená z jednotlivých nafukovacích dílů o rozměrech cca 1 × 1,5 metru. Tento typ fasády umožňuje projekci barevných nápisů a dalších grafických prvků. Podle vyjádření investora bylo této technologie zatím použito jen na Allianz Areně FC Bayern Mnichov, a českobudějovické obchodní centrum je tak teprve druhým podobným objektem v Evropě.

Generálním dodavatelem stavby je Metrostav a. s. a vzhledem k výjimečnosti stavby očekává od svých subdodavatelů skutečně špičkovou kvalitu. Mezi těmito dodavatelskými firmami je i společnost Hörmann, jejíž dodávka zahrnovala kompletní dveře pro oba obchodní objekty včetně multikin, což představuje. 345 kusů dveří v hodnotě 8,5 mil. Kč. Zakázka byla velmi náročná jak z pohledu výroby a montáže, tak i z pohledu logistiky, protože se jedná o stavbu v centru města, tedy prostředí, které neposkytuje prakticky žádný manipulační prostor, což kladlo extrémní nároky na detailní plánování každého úkonu i vzhledem k probíhajícím pracím a dalším technologickým parametrům, jako jsou třeba různě úrovně podlah, prostupy technologií apod. Společnost Hörmann dodávala do obchodního centra požární dveře T30 EI30DP1C, D65 OD s útlumem zvuku 45dB a dveře D65 s pohony pro automatické otevření v případě poplachu EPS pro odvod kouře.

Náročné byly i požadavky provozovatele multikina na funkčnost a design použitých dveří právě v této části areálu. Volba padla na dveře RAL 8019 a 9017 s pololesklým povrchem, které splnily i požadavky architektů na stejný vzhled a na průmyslovou odolnost v denním provozu.

DODÁVKY PRO LOGISTIKU

Jak už bylo uvedeno, společnost Hörmann patří rovněž k významným dodavatelům technologií pro logistická centra. Pro logistický areál WANZL v Hněvotíně na Olomoucku dodala firma pět předsazených zateplených komor LHP-2 Thermo a zateplených podest PT-2 Thermo. Na tuto stavbu bylo konkrétně dodáno: 5 ks zateplených komor LHP-2 Thermo, 5 ks zateplených podest PT-2 Thermo, 5 ks sekčních vrat SPU67T, 10 ks nárazníků pohyblivých VBV4, 5 ks nafukovacích límců DAS-3 a 5 ks můstků HTL-2-P 2 000 × 3 000 mm.

Na západním okraji Prahy leží logistický areál VGP Park Jeneč. V současné době se park skládá ze 3 objektů: z dokončených hal A+B a z dokončované haly C. Hotový park nabídne více než 50 000 mpronajímatelných prostor. Stavbu si u VGP objednala spol. 4PX Express, která zajišťuje logistické služby největšímu čínskému internetovému prodejci Alibaba a v halách bude uskladněno zboží především pro německý trh. Na tuto rozsáhlou stavbu doposud dodala firma Hörmann 59 nakládacích míst (standard můstky HLS-2 2 000 × 2 500 mm s tepelnou izolací).

TECHNICKY NÁROČNÉ ŘEŠENÍ

Vedle logistických areálů se lze setkat s produkty značky Hörmann i v mnoha již zrealizovaných nebo v současnosti dokončovaných průmyslových objektech. Nedávno vyrostla v Karviné zcela nová výrobní hala na ploše 24 000 m2 pro švédskou společnost Mölnlycke Health Care, předního světového výrobce produktů pro ošetřování ran a chirurgických prostředků k jednorázovému použití. Objekt se nachází na místě bývalého revitalizovaného dolu Dukla na Dolní Suché. Nový závod bezprostředně nabízí více než 200 nových pracovních míst a v příštích měsících letošního roku ještě přibude dalších 100 míst.

Pro tento průmyslový areál dodala společnost Hörmann speciální rychloběžná vrata V3015Clean pro farmaceutický průmysl, speciální plášť pro vysoké tlakové rozdíly (v čistých prostorech mohou v důsledku čištěni vzduchu vznikat tlakové rozdíly až 50 Pa). Plně průhledný plášť těchto vrat pro čisté prostory je těsně uložen ve speciálních vodicích kolejnicích, čímž se minimalizuje unik vzduchu. Konstrukce vrat, vodicí kolejnice, opláštění nábalu, opláštění pohonu včetně řídicí jednotky jsou z nerezové oceli V2A. Každá vrata jsou opatřena vlastním záložním zdrojem, tak aby při výpadku proudu nezůstala otevřená, a čisté prostředí nemohlo být kontaminováno.

Hörmann pro karvinský průmyslový objekt dodal i nakládací můstky HLS-2, uložené uvnitř haly i v předsazených nakládacích komorách, včetně plachtových těsnících límců DSL, sekční vrata SPUF42 u nakládacích míst i jako vjezdová vrata drive‑in. Sekční vrata jsou na několika místech v areálu instalována také ve vnitřních prostorách, kde slouží k oddělení různých místností nebo jsou umístěna na odpadových otvorech. Mimo čisté prostředí jsou ve vnitřních příčkách instalovány standardní rychloběžná fóliová vrata Hörmann V5030SEL.

Více informací na www.hormann.cz 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Areál obchodního centra IGY v Českých Budějovicích (zdroj: Hörmann)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konstrukce výsuvné střechy stadionu Krestovsky v Sankt-PetěrburguKonstrukce výsuvné střechy stadionu Krestovsky v Sankt-Petěrburgu (986x)
Konstrukce pohyblivé střechy je součástí nového stadionu, který vznikl pro nadcházející mistrovství světa ve fotbale v r...
Ocelové konstrukce administrativního objektu Palmovka ParkOcelové konstrukce administrativního objektu Palmovka Park (309x)
V blízkosti centrály společnosti Metrostav a. s. roste administrativní objekt Palmovka Park. Hlavní části tohoto objektu...
Rodinný dům v Družci u Kladna v pasivním standardu s využitím systému LINDAB STAVBYRodinný dům v Družci u Kladna v pasivním standardu s využitím systému LINDAB STAVBY (263x)
Dosud bydlí ve svém bytě v bytovém domě v Kladně-Kročehlavech. Ale už když se sem před časem stěhovali, hledali pěkný po...

NEJlépe hodnocené související články

Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze dokončenaNová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze dokončena (5 b.)
Po necelých třech letech od zahájení se dne 19. září 2018 za účasti primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové kon...
Nový montovaný showroom Praha‑RuzyněNový montovaný showroom Praha‑Ruzyně (5 b.)
Nedaleko letiště Václava Havla na příjezdu k terminálu 3 se nachází nový montovaný showroom, který má na svědomí společn...
Marlenka má nový sklad s kapacitou 1 821 paletMarlenka má nový sklad s kapacitou 1 821 palet (5 b.)
Frýdeckomístecký výrobce medových dortů Marlenka rozšířil stávající areál o chlazený sklad hotových výrobků, sklad obalů...

NEJdiskutovanější související články

Trimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na PankráciTrimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na Pankráci (1x)
Předmětem článku je projekt, výroba, montáž a předpínání ocelové superkonstrukce nového objektu Trimaran v Praze na Pank...
Lávka přes řeku Svratku v Brně‑KomárověLávka přes řeku Svratku v Brně‑Komárově (1x)
Lávka pro pěší celkové délky 60,40 m je popsána s ohledem na architektonické a konstrukční řešení a postup stavby. Konst...
Ocelové konstrukce lanové dráhy na SněžkuOcelové konstrukce lanové dráhy na Sněžku (1x)
Zatímco v minulém vydání KONSTRUKCÍ jsme se věnovali využití dřeva na stavbě nové lanové dráhy na Sněžku, v tomto čísle ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Časopis SILNICE ŽELEZNICE

COLAS CZ a velké projekty roku 2018

COLAS CZ a velké projekty roku 2018