Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2014    Lehčí a pevnější ocel v současném stavebnictví a architektuře

Lehčí a pevnější ocel v současném stavebnictví a architektuře

Publikováno: 25.11.2014, Aktualizováno: 2.3.2015 10:25
Rubrika: 2014

Moderní ultratenké, lehké a vysokopevnostní konstrukční oceli přispívají k rozvoji stavebnictví a architektury. Podívejte se na zajímavé realizace, které bylo možné uskutečnit díky výjimečným vlastnostem moderních ocelí. 

Ocel byla odjakživa symbolem pevnosti, houževnatosti a dlouhé životnosti. Dnes jsou nároky na její vlastnosti výrazně vyšší - z konstrukčního, statického i ekologického hlediska. Základem moderních ocelí je stále surová ocel, která zušlechťováním získává nižší hmotnost a vyšší pevnost.

„Dnešní ocelové stavební komponenty jsou ekologické, zrychlují výstavbu, umožňují variabilní řešení interiérů i exteriérů budov a zvyšují bezpečnost budovy, a to i při její výstavbě,“ vysvětluje Ing. Tomáš Brtník, produktový manažer Ruukki CZ.

Ocel více než obstojí také v honbě za ekologickými parametry materiálů a celých budov. „Ocelové nosné konstrukce v kombinaci se vzduchotěsnými fasádními systémy Ruukki s minerální izolací dokáží snížit objem vestavěné a spotřebovávané energie budovy až o 20 %. Jejich použití pozitivně hodnotí i certifikační systémy BREEAM a LEED,“ dodává Ing. Tomáš Brtník.

Architekti a konstruktéři po oceli sáhli v minulosti vždy, když potřebovali lehký, pevný a snadno zpracovatelný materiál. Dnešní vysokopevnostní ocel umožňuje konstruovat stavební prvky s nižší hmotností k překonání větších rozponů. Nepřeberné množství povrchových úprav a vlastností ocelových komponent dává vzniknout architektonicky originálním stavbám.  

Centrum múzických umění Kilden
Čtveřice ocel, kámen, dřevo a sklo – neodolatelná kombinace pro řadu architektů. Působivou kombinaci těchto materiálů ztělesňuje Centrum múzických umění Kilden s nápadnou dubovou fasádou z lokálních stromů uchycenou na ocelové konstrukci. Dubová zvlněná fasáda přesahuje plynule dovnitř budovy, kde vytváří stropy a část interiéru celého komplexu.

Lövö Bridge ve Finsku
Ocel byla součástí mostních konstrukcí od dob, kdy člověk vyvinul technologii pro její spojování. Dnes se ocelovými mosty dají spojit vzdálená místa bez nutnosti vyklenout vysoké oblouky nebo závěsné sloupy. Mosty z vysokopevnostní oceli mají poměrně nízkou teplotní roztažnost a svou pevností zaručují bezpečnost konstrukce při užívání, posunech podloží a poryvech větru. Na výrobu, převoz a montáž téměř pětisetmetrového ocelového mostu Lövö bridge ve Finsku se můžete podívat na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=pdA127Gcg4g

Muzeum Solidarity v Polsku
Fasádní ocelové provětrávané pláště dovolují architektům a projektantům čerpat z široké škály tvarů a barev. Výhodou ocelových odvětraných fasád je jejich rychlá montáž, možnost snadné přestavby a rekonstrukce, dlouhá životnost a menší nároky na údržbu oproti běžným kontaktním fasádám.

Architektonicky zajímavé fasádní desky z patinujíci oceli Cor – Ten například mění v ročních obdobích svůj barevný odstín. Investoři, kteří požadují od fasády ještě více, mohou zvolit třeba fasádní desky s integrovanými solárními panely.

Ocelové střešní krytiny
Moderní plechové krytiny tvoří ocelové jádro, vrstva zinku a další ochranné nátěry doplněné plastovou vrstvou speciální tepelně odolné povrchové úpravy. Kvalitní plechové krytiny mají při správné instalaci životnost desítky let a jsou esteticky a barevně stálé.

Povrchové úpravy chrání střechu před UV zářením, mechanickým poškozením a korozí. Moderní povrchy krytin jsou nenáročné na údržbu a bez velkých revizí vydrží sloužit na domě desítky let. Plechové ocelové krytiny šetří díky své menší hmotnosti krov a statiku domu. Jsou tak ideální krytinou pro rekonstrukce starších domů.

Základní přednosti oceli ve stavebnictví

  • pevnost a lehkost umožňuje univerzální stavební použití
  • rychlá a bezpečnější montáž a výstavba jednotlivých ocelových komponent
  • trvalost a dlouhá životnost
  • běžné ocelové komponenty mohou být snadno přizpůsobeny individuálním projektům
  • recyklovatelnost
  • nízká energetická náročnost
  • ocel je ekonomický, ale také ekologický materiál
  • estetická stálost v případě užití speciálních ocelí a povrchových úprav

Z podkladů RUUKKI CZ

Lighter and Stronger Steel in Contemporary Construction and Architecture Industry
Contemporary ultra-thin, lightweight and high strength structural steels contribute to the development of construction and architecture industry. Have a look at the interesting projects, which could be implemented thanks to the unique properties of modern steels.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Obr. 1a - Základem originálního koncertního a konferenčního centra ve švédské Uppsale je ocelová konstrukce.Obr. 1b - Základem originálního koncertního a konferenčního centra ve švédské Uppsale je ocelová konstrukce.Obr. 2a - Centrum múzických umění Kilden v Norsku tvoří ocelová konstrukce se zvlněnou dubovou fasádou, která přesahuje od moře do interiéru budovy.Obr. 2b - Centrum múzických umění Kilden v Norsku tvoří ocelová konstrukce se zvlněnou dubovou fasádou, která přesahuje od moře do interiéru budovy.Obr. 2c - Centrum múzických umění Kilden v Norsku tvoří ocelová konstrukce se zvlněnou dubovou fasádou, která přesahuje od moře do interiéru budovy.Obr. 3a - Lövö bridge ve Finsku z konstrukční oceli Ruukki je dlouhý přibližně půl kilometru.Obr. 3b - Lövö bridge ve Finsku z konstrukční oceli Ruukki je dlouhý přibližně půl kilometru.Obr. 3c - Lövö bridge ve Finsku z konstrukční oceli Ruukki je dlouhý přibližně půl kilometru.Obr. 4a - Muzeum Solidarity v polském Gdaňsku s fasádou z patinující oceli Cor – Ten.Obr. 4b - Muzeum Solidarity v polském Gdaňsku s fasádou z patinující oceli Cor – Ten.Obr. 5a - Sportovní Malmö Aréna ve Švédsku s ocelovou odvětranou fasádou a konstrukcí z finské oceli Ruukki. Obr. 5b - Sportovní Malmö Aréna ve Švédsku s ocelovou odvětranou fasádou a konstrukcí z finské oceli Ruukki. Obr. 6a - Moderní ocelové krytiny Ruukki slouží rodinným domům desítky let bez větší údržby.Obr. 6b - Moderní ocelové krytiny Ruukki slouží rodinným domům desítky let bez větší údržby.Obr. 6c - Moderní ocelové krytiny Ruukki slouží rodinným domům desítky let bez větší údržby.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Provádění a klasifikace ocelových konstrukcí výrobků dle EN 1090-2 (329x)
Požadavky na provádění ocelových konstrukcí musí zajistit úroveň mechanické únosnosti a stability použitelnosti a trvanl...
52. celostátní konference o ocelových konstrukcích Hustopeče 201452. celostátní konference o ocelových konstrukcích Hustopeče 2014 (63x)
Více než sto šedesát posluchačů si našlo 4. prosince 2014 cestu do jihomoravských Hustopečí. Uskutečnila se zde již po p...
ČKLOP – Komprimované pásky – řešení pro dilatační spáry na budováchČKLOP – Komprimované pásky – řešení pro dilatační spáry na budovách (53x)
Spáry na budovách. Nikdy nekončící problém i neustále přetřásané téma. Ale také kapitoly v technických projektech při st...

NEJlépe hodnocené související články

Huisman spustil nový talentový program pro zaměstnance (5 b.)
Společnost Huisman ze Sviadnova, vyrábějící jeřáby, vrtné soupravy nebo systémy pro pokládku potrubí na mořské dno, vytv...
ČKLOP – Realizace proskleného obvodového pláště pro muzeum současného a moderního umění Nadace Louis Vuitton v PařížiČKLOP – Realizace proskleného obvodového pláště pro muzeum současného a moderního umění Nadace Louis Vuitton v Paříži (5 b.)
V polovině letošního června proběhla kolaudace objektu Nadace Louis Vuitton umístěného v zeleni Bouloňského lesíku v Pař...
„PORR staví nejen v České republice, ale také v Kataru,“ říká Karl-Heinz Strauss, generální ředitel rakouské stavební společnosti PORR AG (5 b.)
O opravě Štěrboholské radiály, o podnikání v arabském světě i o vlivu situace na Ukrajině na stavební trh hovoří Karl-He...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Časopis SILNICE ŽELEZNICE

Silniční obchvat Kaznějova

Silniční obchvat Kaznějova