Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2013    Liberecká iQLANDIA: Science centrum i přehlídka stavebních technologií

Liberecká iQLANDIA: Science centrum i přehlídka stavebních technologií

Publikováno: 18.12.2013
Rubrika: 2013

Stavba obřího science learning centra iQLANDIA v Liberci pomalu finišuje. Centrum, jehož výstavba přijde na téměř 400 milionů korun, ohromí své návštěvníky jak stavebními a technickými vymoženostmi, tak stovkami exponátů. Vedle originální klouzačky, po níž se skluzem dostanete z jednoho patra do druhého, představí iQLANDIA i broušený asfalt v podlahových krytinách nebo rozkryté rozvody energií. Otevření centra je naplánováno na sobotu 29. března 2014. 

Na dokončení iQLANDIE se intenzivně pracuje. „Centrum musí být přístupné naprosto všem. Stavbě proto dominuje prosklený monoblok s točitou rampou, která nahrazuje schody a mírně stoupá po obvodu stěn válce. Takže se do jednotlivých expozic dostanou komfortně i handicapovaní,“ uvádí Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti LABYRINT BOHEMIA, která bude iQLANDII provozovat.

iQLANIA - centrum šetří energii a nic nezakrývá
Science centrum o rozloze 10 000 m2, které se nachází v brownfieldu bývalé liberecké Desty, je koncipováno tak, aby mělo minimální náklady na energie. „Jako hlavní zdroj tepla a chladu jsme pro tuto budovu navrhli reverzibilní tepelná čerpadla umístěná na střeše iQLANDIE, přímo do nosné železobetonové konstrukce stropů. Tato moderní technologie umožňuje využít stropy jako velké topné a chladící těleso v příslušných ročních obdobích,“ říká Jiří Palas, architekt centra. Část energie je rovněž tepelnými čerpadly odebírána ze země pomocí tzv. energetických pilot. Navíc je v objektu použit také litý broušený asfalt. Ten vytváří unikátní vzhled tmavého broušeného teraca bez nutnosti přerušování celistvého povrchu dilatačními spárami.

Hlavním mottem autorů projektu je nic nezakrývat. Rozvody elektřiny či ventilace – to vše zůstane viditelné. Kromě toho budou moci návštěvníci toky veškerých energií v budově pozorovat prostřednictvím velkých obrazovek.

Jednotlivá patra propojí skluzavka
Na své si přijdou i milovníci adrenalinu. „Z expozice GEO bude vést devíti metrová skluzavka, po které se děti i dospělí dostanou o patro níž, do ´nitra´ planety, kde pokračuje expozice GeoLab,“ konstatuje Jana Pivoňková, marketingová manažerka iQLANDIE.

3D planetárium i Sexmise
Science centrum se navíc zapíše na mapu evropských planetárií a představí i světovou technickou špičku – digitální projekci na 9metrovou kulovou plochu ve 3D. Planetárium je symbolicky umístěno v posledním podlaží pod střešní kopulí s padesáti místy.Z pohodlí sklopených sedaček budou návštěvníci sledovat souhvězdí, oblohu, pořady o zrodu vesmíru, ale i další programy, nejen ty astronomické. V nabídce jsou třeba hodinové filmy o evoluci, rozpadu kontinentů či dinosaurech. Mimoto se všichni již teď mohou těšit na hvězdný skateboard, Sexmisi nebo na možnost si vyzkoušet laparoskopickou operaci. 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Zlatý pohár Linde 2013 (94x)
Vyhlašovatelem a pořadatelem 17. ročníku mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování pod názvem „Zlatý pohár Li...
Výroba železa a oceli v roce 2012 – technologie, výroba, obnovaVýroba železa a oceli v roce 2012 – technologie, výroba, obnova (66x)
Postupné snižování výrobních nákladů, rozšiřování sortimentu a zvyšování kvality výroby byly společným jmenovatelem změn...
Technické a systémové zajištění kvality pásové oceli válcované za studenaTechnické a systémové zajištění kvality pásové oceli válcované za studena (63x)
Příspěvek pojednává o dvou základních přístupech k zajištění kvality dodávek pásové oceli dodávané válcovnami za studena...

NEJlépe hodnocené související články

Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republikyOstravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky (5 b.)
ArcelorMittal Ostrava uvedla do provozu zařízení plynulého odlévání oceli (tzv. kontilití), které prošlo rozsáhlou moder...
ČK LOP – Na světlo se v boji o energetické úspory často zapomíná (5 b.)
Stavební svět kolem nás je provázen slovem energetické úspory, nižší spotřeba energií, zateplení budov, trojsklo, dvojsk...
„Přicházíme na trh se zcela novou produktovou řadou výtahů,“„Přicházíme na trh se zcela novou produktovou řadou výtahů,“ (5 b.)
říká obchodní a marketingový ředitel společnosti Schindler CZ, a. s. Vladimír Steiner....

NEJdiskutovanější související články

Novela zákona o veřejných zakázkách přinesla pokles počtu i hodnoty zakázek Novela zákona o veřejných zakázkách přinesla pokles počtu i hodnoty zakázek (1x)
Pokles počtu veřejných zakázek i jejich hodnoty, to je výsledek stávajícího zákona o veřejných zakázkách. V pondělí se n...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Zavřít [x]