Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Na FASTu vymysleli podlahu, která snese téměř vše

Na FASTu vymysleli podlahu, která snese téměř vše

Publikováno: 28.12.2017
Rubrika: Zajímavosti

Na systému podlah pro provozy s vysokou zátěží pracuje tým, jehož součástí je i Vít Černý z Fakulty stavební VUT. Unikátní řešení pro sklady či továrny má vyplnit díru na trhu a nabídnout komplexní podlahový systém s vysokou mechanickou a chemickou odolností. Během tohoto roku byl systém úspěšně ověřen v reálných podmínkách. V příštím roce by se tak mohl dostat k běžným zákazníkům.

Od výrobce stavebních hmot, společnosti Betosan, přišla před třemi lety myšlenka spolupráce s Fakultou stavební VUT na promyšleném systému podlah, které by vydržely maximum chemické i mechanické zátěže. „Sloužit by takové podlahy měly extrémně namáhaným provozům. Směřováno je to tedy především do servisů, skladů či zemědělských staveb. Výhodou je, že lze systém použít i na již poškozený původní beton,“ popsal Vít Černý, který v rámci projektu vede doktorandy a dohlíží na veškerá měření a testování.

Podlaha sestává z několika vrstev, které ve finále vytvoří pevný a nepropustný systém. „Spodní vrstva se nazývá adhezní můstek a může to být jemná polymercementová malta nebo epoxidová pryskyřice. Na to přidáváme posyp. Kromě klasického křemičitého písku experimentujeme například s využitím škváry,“ uvedl Černý. Následuje hlavní část, což je takzvaný podlahový potěr tvořený betonem s jemnými kamínky a dalšími složkami. Ty zaručují rychlé tuhnutí a následně vysokou pevnost. „Nakonec sypeme a do podlahy zahlazujeme hmotu, která přispěje k extrémní odolnosti,“ dodal Černý.

Ačkoliv je základ univerzální, systém se podle Černého bude vždy do značné míry přizpůsobovat konkrétnímu zákazníkovi a prostoru. Pokud se ale dostane do roka na trh, jak je plánováno, bude v Česku ojedinělým řešením. „V České republice jsou k dostání jednotlivé součásti podobných systémů. Jsou zde ovšem maximálně dva zahraniční dodavatelé, kteří jsou schopni nabídnout všechny složky zaráz,“ upozornil Černý.

Výzkumný tým FAST do spolupráce zahrnul kromě společnosti Betosan ještě třetího partnera, kterým je stavební společnost Komfort. Ta bude systém reálně uvádět do provozu. „V průběhu projektu pro nás v menším měřítku již materiály testovali. Tento rok byl proveden široký soubor testovacích ploch, který byl úspěšně ověřen v plném provozu a zatížení,“ uvedl Černý.

Dílčí výsledky projektu jsou již chráněny třemi užitnými vzory. Zajímavostí pak je i snaha co nejvíce zužitkovat odpadní materiály. Kromě zmíněné škváry výzkumníci experimentují například se sklem či popílkem. „Popílek, jako druhotná surovina vznikající při spalování uhlí, se ve stavebnictví poměrně osvědčil. Zjistilo se totiž, že snižuje náklady, ale zároveň zlepšuje i některé vlastnosti betonu, jako jsou trvanlivost a odolnost,“ upozornil Černý.

Podle Černého si řada investorů a stavbařů bohužel stále pamatuje několik nepovedených projektů využívajících právě druhotné suroviny. Proto se výzkumníci snaží v této oblasti dělat osvětu a na odborných konferencích ukazovat pozitivní příklady, kde se recyklace materiálu povedla. „Obecný trend je mít do roku 2020 už jen minimum skládek. I proto se snažíme maximum možného vracet zpět do materiálů. Není třeba se toho bát. Jen musí výrobci vědět, co si mohou dovolit,“ uzavřel Černý.

At FAST They Created a Floor That Can Handle Almost Everything
The system of floors for high-load operations has been developed by a team including Vít Černý from the Faculty of Civil Engineering, Brno University of Technology. This unique solution for warehouses or factories is to fill the hole in the market and offer a comprehensive flooring system with high mechanical and chemical resistance. Next year, researchers will test the system under real conditions. If it succeeds, it could reach regular customers within a year.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Vytváření podlahové konstrukce v reálných podmínkách – hlazení povrchu s aplikovaným vsypem (foto: archiv Víta Černého)Příklad provozního zatěžování podlahy (foto: archiv Víta Černého)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konstrukce a architektura (980x)
Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kniha nazvaná Konstrukce a ...
ROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNGROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNG (959x)
Bohumínská společnost ROCKWOOL, výrobce izolací z kamenné vlny, investovala 25,5 mil. Kč do pořízení vysokozdvižných voz...
Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy?Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy? (947x)
Pokud se chystáte na nákup nového vláknového laseru nebo ohraňovacího lisu, měli byste si před samotným výběrem ujasnit ...

NEJlépe hodnocené související články

České firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhůČeské firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhů (5 b.)
Na rozvojových trzích po celém světě se v oblasti infrastrukturálních projektů ročně soutěží zakázky za více jak sto mil...
Hendlův dvůr dýchá geniem loci a láká k modernímu bydlení Hendlův dvůr dýchá geniem loci a láká k modernímu bydlení (5 b.)
Na začátku byla otázka, jak významnou památku z 16. století obnovit citlivým způsobem a využít potenciál místa pro bydle...
O aplikaci BIM diskutovali starostové se zástupci ministerstvaO aplikaci BIM diskutovali starostové se zástupci ministerstva (5 b.)
Odborný seminář Buďte BIM ready!, konaný 6. února 2018 v hotelu Vitality ve Vendryni u Třince volně navázal na konferenc...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (8x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
EURO 2012 – Polsko a Ukrajina centry evropského stavebnictvíEURO 2012 – Polsko a Ukrajina centry evropského stavebnictví (3x)
Až za dva roky píšťalka rozhodčího zahájí první utkání ze série evropského fotbalového šampionátu EURO 2012, budou mít z...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Server Vodohospodářské stavby

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Zavřít [x]