Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2017    Nepřiměřený tlak na nízkou cenu vedl ke zhoršení kvality stavby u téměř poloviny společností

Nepřiměřený tlak na nízkou cenu vedl ke zhoršení kvality stavby u téměř poloviny společností

Publikováno: 22.9.2017
Rubrika: 2017

Téměř polovina stavebních společností potvrzuje, že příliš velký tlak na nízkou cenu byl důvodem pro zhoršení kvality jimi realizovaných staveb. Na druhé straně výrazně roste podíl investorů, kteří se začínají zajímat o kvalitu jimi objednávaných staveb i použitých stavebních materiálů na těchto stavbách. Výrazněji se tento trend projevuje u privátních zakázek, v oblasti inženýrských staveb je ale aktuální zájem zadavatelů o kvalitu stavebních materiálů na vysoké úrovni jak ve veřejném, tak privátním sektoru. Vyplývá to ze Studie stavebních materiálů 2017 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Ke zhoršení kvality realizovaných staveb v důsledku nepřiměřeně nízké ceny zakázky došlo podle 43 % ředitelů stavebních společností. Ve zhruba 6 % případů se pak podle stavebních společností toto zhoršení celkové kvality v důsledku tlaku na co nejnižší cenu projevuje velmi často. Podobná situace přitom panuje bez ohledu na zaměření firmy u stavebních zakázek z oblasti pozemního i inženýrského stavitelství. „U výběrových řízení na veřejné zakázky je bohužel nejnižší cena dlouhodobě klíčovým rozhodovacím kritériem zadavatelů a zakázky jsou vítězným firmám zadávány za cenu o 15 až 20 procent nižší, než jaká byla při samotném vyhlášení soutěže. Tato situace má vliv i na kvalitu některých staveb, nebo dokonce způsobí, že firma není schopna zakázku dokončit a odchází od nedokončeného díla. V privátním sektoru je situace o něco lepší a zadavatelé se ve většině případů snaží najít kompromis mezi cenou a kvalitou,“ říká Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.

„Investoři často sledují pouze náklady na samotnou stavební investici, nikoliv na její provoz a údržbu. Provozní náklady budou za celou dobu životnosti stavby vyšší než investice samotná. Volba kvalitních a inovativních stavebních materiálů a systémů již v projekční fázi je tedy klíčová. Klasickým příkladem jsou náklady na energii v případě kvalitních tepelných izolací nebo izolačních skel, a to paradoxně především v létě, neboť dnes jsou náklady na klimatizaci srovnatelné s náklady na vytápění. Jiným příkladem mohou být samočistící omítky s prodlouženou garancí stability barvy. Velmi populární jsou také sádrokartonové příčky, které díky vylepšeným výrobním technologiím mají minimálně srovnatelné parametry jako příčky zděné – a to ve všech ohledech. Dle mého názoru jsou sádrokartony budoucností pro všechny investory; nabízejí kvalitní řešení, jsou přitom cenové dostupné a jednoduše se instalují. Možnost flexibilně a jednoduše upravit vnitřní prostor jim otevřela dveře i do rezidenční výstavby,“ tvrdí Tomáš Rosák, předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ a. s.

Toto všechno způsobuje, že narůstá zájem investorů o kvalitu stavebních materiálů používaných na jejich stavbě. U veřejných investic se zadavatelé zajímají o kvalitu materiálů a staveb podle v průměru 75 % stavebních firem, u privátních investorů pak zvýšený zájem o kvalitu potvrzuje dokonce 89 % stavebních firem.

Významně odlišná je situace u veřejných zakázek v oblasti inženýrských staveb, kde je zájem zadavatelů o kvalitu staveb a materiálů významně vyšší a dosahuje úrovně privátního sektoru (oba shodně 88 %). „Doufejme, že tento zájem investorů o kvalitu staveb se promítne také do kritérií budoucích výběrových řízení. Stavební sektor patří k významným částem naší ekonomiky a pro její růst je potřeba stavět na kvalitě a efektivitě, místo na nejnižších cenách a nekvalitních produktech. Ke kvalitě se jednoduše nejde prošetřit,“ komentuje situaci Michal Mejstřík, profesor ekonomie Univerzity Karlovy v Praze. „Většina našich privátních zákazníků se o kvalitu zajímá. Chtějí logicky za své peníze to nejlepší. Ovšem je také pravda, že často za cenu z hobby marketu,“ tvrdí Aleš Kocourek, jednatel společnosti, KASTEN, spol. s r. o. „Naši zákazníci se samozřejmě zajímají o kvalitu použitých materiálů při výstavbě,“ dodává Pavel Pilát, generální ředitel, Metrostav, a. s.

„Pokud mluvíme o kvalitě stavebních materiálů, je potřeba si přiznat, že i pro odborníky je velmi často složité oddělit od sebe kvalitní a nekvalitní výrobky. Většina výrobků na trhu deklaruje, že splňuje platné normy, ale přesvědčit se o tom je přinejmenším komplikované. Nekvalitní výrobek je investorem často rozpoznán až po jeho použití na stavbě, a někdy dokonce až po určité době používání stavby. To už ale bývá poněkud pozdě. Proto doporučuji vybírat stavební materiály a jejich výrobce se stejnou pečlivostí, jakou někdy věnujeme předmětům s mnohem kratší očekávanou životností, než jsou stavby – elektronice, autům, sportovním potřebám nebo oblečení. Opravdu si kupujeme vždy jen to nejlevnější a věříme, že to dobře dopadne? I u stavebních materiálů se obvykle vyplatí vybrat značku s dlouholetou historií, zkušenostmi a všeobecnou rozšířeností na trhu,“ říká Ladislav Krumpolec, ředitel divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a. s.

„Ceny některých stavebních materiálů již delší dobu poměrně výrazně rostou. Obávám se, že tento trend bude pokračovat i nadále. Možná ještě větším problémem ale je, že ani vyšší cena stavebních materiálů nemusí znamenat jistotu jejich včasného dodání na stavbu. Tento problém nastává zejména při podceněné investorské přípravě, kdy je včasné plánování nákupu zdrojů velmi obtížné,“ přidává další úhel pohledu Petr Kašpar, ředitel společnosti, POHL cz, a. s.

Téměř polovina (46 %) stavebních firem se navíc u realizovaných zakázek setkala s požadavkem zákazníků na poskytnutí slevy výměnou za částečnou úhradu nákladů bez dokladu. Desetina ředitelů (11 %) se s podobnými návrhy setkává často, třetina (34 %) pak spíše výjimečně. U každé zakázky takový požadavek zaznamenalo jen jedno procento dotázaných. V mnohem menší míře se přitom s takovou praktikou setkávaly velké stavební společnosti a firmy zaměřené na inženýrské stavby (22 %, respektive 29 % firem).

The Undue Pressure on Low Price Has Led to the Reduction of Construction Quality in Almost Half a Number of Companies
The half of the construction companies confirm that considerable stress on the low price caused the quality impairment of constructions delivered by them. On the other hand, there is a rapidly increasing trend in the number of investors who are becoming interested in the quality of structures ordered and construction materials used in the constructions. The tendency is more obvious in case of private contracts. However, in the field of construction engineering in a public sector as well as private sphere, clients’ interest in the quality of construction materials is still strong. 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Zajímají se zákazníci o kvalitu použitých materiálů při výstavbě?

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“ (915x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE předseda představenstva společnosti HINTON, a. s. Petr Šimon....
Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12%Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12% (907x)
Společnost FOAMGLAS® představuje průlomovou novinku v oblasti výroby deskového pěnového skla. FOAMGLAS® díky vývoji nové...
Studenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objektStudenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objekt (835x)
Páteř nebo dračí ocas, tak začali kolemjdoucí přezdívat netradičnímu dřevěnému objektu, který se v pátek 6. ledna 2017 o...

NEJlépe hodnocené související články

Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5 (5 b.)
Od dubna 2016 vyrůstala v pražských Nových Butovicích administrativní budova společnosti Livesport. Aspira Business Cent...
Veleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF SystemVeleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF System (5 b.)
Stavební společnost HSF System staví novou budovu základní školy v obci Veleň ve Středočeském kraji. Výstavba proběhne v...
Návrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšímiNávrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšími (5 b.)
Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika se zúčastnila architektonické soutěže ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google