Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Zajímavosti    Nová Karolina viditelně roste

Nová Karolina viditelně roste

Publikováno: 27.9.2010
Rubrika: Zajímavosti

Projekt Nová Karolina v Ostravě významně pokročil. Stavba zaměstnává stovky lidí, objem realizovaných prací se blíží ke 400 milionům korun. Společnost MULTI Development Czech Republic a. s. dokončila základy Obchodně zábavního centra Nové Karoliny s více než 600 pilotami, velkou část podkladních betonů, základové desky a izolací a více než 50 betonových sloupů ve 2. podzemním podlaží. Na staveništi bylo přemístěno přes 200 tisíc m3 zeminy a běží práce na okolní infrastruktuře a komunikacích budoucího Obchodně zábavního centra, které je stavebně nejnáročnějším objektem projektu.

„Připravujeme zahájení stavby podzemního parkoviště pod novým Centrálním náměstím před historickými objekty, začaly přípravné práce na staveništi Obytného bloku a společně s atelierem architektky Evy Jiřičné se intenzivně pracuje na detailním projektu nové lávky pro pěší, která překlene kolejiště ČD a ulici Místeckou a propojí tak areál Nové Karoliny s autobusovým a vlakovým nádražím. Na staveništi 1. etapy projektu jsou hotovy práce za přibližně 370 milionů korun, z toho 140 jsme investovali do začátku letošního roku, dalších asi 230 milionů jsou už práce letošní,“ uvedl Ing. Luboš Kočí, ředitel společnosti MULTI Development Czech Republic a. s.

Postup stavby je ovšem nyní komplikován silnými dlouhotrvajícími dešti. Pokud se počasí alespoň trochu umoudří, bude se tempo výstavby ještě zvyšovat a každý měsíc přibudou na Nové Karolině stavební práce v hodnotě přes 100 milionů korun.

V červnu a červenci postupně začal růst železobetonový skelet budovy Obchodně zábavního centra. Na stavbě podzemního parkoviště pod náměstím byly zpuštěny zemní práce zahrnující přibližně dalších 20 tisíc m3 výkopů. Rovněž v případě stavby Obytného bloku začaly zemní práce pod budovou. Současně bude dokončena definitivní obvodová komunikace celé Nové Karoliny.

„Z pohledu města je podstatné, že se práce na projektu po krizí vynuceném přerušení ze strany Multi Development rozběhly tak, jak společnost ohlásila. Jen do konce roku bude na stavbě Obchodně zábavního centra prostavěna zhruba miliarda korun a další stovky milionů na souvisejících stavbách v rámci 1. etapy. Takové objemy představují jen v tomto roce zaměstnání pro více než tisíc techniků a zaměstnanců ve stavební výrobě, což je významný příspěvek k poklesu nezaměstnanosti nejen v Ostravě,“ upozornil náměstek primátora Ostravy pro majetek a finance Ing. Lukáš Ženatý.

V tuto chvíli pracuje na staveništi více než 30 techniků a zhruba 300 lidí ve stavební výrobě, kulminace prací se očekává v roce 2011, kdy se na území bude pohybovat 2 000 až 2 500 lidí. V tomto období bude muset město také počítat s omezením dopravy v okolí Nové Karoliny. Při stavbě plánované pěší lávky podle projektu Evy Jiřičné bude dopravně inženýrskými opatřeními ovlivněna na čas i železniční doprava.

Projekt Nová Karolina významně pokročil také v zajištění budoucích nájemců ve stavěných objektech, v zajištění obsazenosti a nalezení kvalitních obchodníků či uživatelů a provozovatelů všech vzniklých ploch a budov. „Jsme velmi rádi, že zejména u Obchodně zábavního centra je již v tomto brzkém stadiu výstavby velmi kvalitně pronajato přes 65 % ploch.  Se svým partnerem – společností Passerinvest – také aktivně pracujeme na zajištění pronájmů budoucí kancelářské budovy,“ konstatoval ředitel Multi Development Kočí. Do konce roku se rovněž rozjede prodej nových bytů v moderním bytovém objektu 1. etapy.

Nová Karolina is visibly growing
The project Nová Karolina in Ostrava has made a great progress. This construction employs hundreds of people; the volume of work carried out is close to CZK 400 million. The company MULTI Development Czech Republic a. s. has completed the foundations of Business and Leisure Centre with more than 600 piles, much of the foundation concrete, the foundation slab and waterproofing, and more than 50 concrete pillars in the 2nd basement. Over 200,000 cubic meters of earth were moved on site and works are also in progress in the surrounding infrastructure and roads of the future Business and Leisure Centre, which is the most demanding part of this construction project.

Z podkladů MULTI Development Czech Republic a. s.
Foto: MULTI Development Czech Republic a. s.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Související články


Fotogalerie
Nová Karolina viditelně rosteNová Karolina viditelně roste

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konstrukce a architektura (907x)
Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kniha nazvaná Konstrukce a ...
ROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNGROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNG (890x)
Bohumínská společnost ROCKWOOL, výrobce izolací z kamenné vlny, investovala 25,5 mil. Kč do pořízení vysokozdvižných voz...
Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy?Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy? (880x)
Pokud se chystáte na nákup nového vláknového laseru nebo ohraňovacího lisu, měli byste si před samotným výběrem ujasnit ...

NEJlépe hodnocené související články

České firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhůČeské firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhů (5 b.)
Na rozvojových trzích po celém světě se v oblasti infrastrukturálních projektů ročně soutěží zakázky za více jak sto mil...
Hendlův dvůr dýchá geniem loci a láká k modernímu bydlení Hendlův dvůr dýchá geniem loci a láká k modernímu bydlení (5 b.)
Na začátku byla otázka, jak významnou památku z 16. století obnovit citlivým způsobem a využít potenciál místa pro bydle...
O aplikaci BIM diskutovali starostové se zástupci ministerstvaO aplikaci BIM diskutovali starostové se zástupci ministerstva (5 b.)
Odborný seminář Buďte BIM ready!, konaný 6. února 2018 v hotelu Vitality ve Vendryni u Třince volně navázal na konferenc...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (8x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
EURO 2012 – Polsko a Ukrajina centry evropského stavebnictvíEURO 2012 – Polsko a Ukrajina centry evropského stavebnictví (3x)
Až za dva roky píšťalka rozhodčího zahájí první utkání ze série evropského fotbalového šampionátu EURO 2012, budou mít z...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Server Vodohospodářské stavby

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Zavřít [x]