Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Realizace    Technologie    Rozhledna s vyhlídkou pro odvážné aneb jehlan ze dřeva a oceli

Rozhledna s vyhlídkou pro odvážné aneb jehlan ze dřeva a oceli

Publikováno: 28.3.2019
Rubrika: Technologie

Představovaná stavba se nachází ve Středočeském kraji v obci Kněžmost (místní části Čížovka) nedaleko Mnichova Hradiště a Mladé Boleslavi na vyvýšeném místě s nadmořskou výškou cca 320 metrů. Rozhledna je umístěna na hranici chráněné krajinné oblasti Český Ráj a na významné cyklotrase č. 8150.

Vzhledem k umístění stavby na hranici přírodně citlivé oblasti byl kladen důraz na její celkové pojetí (včetně použitých materiálů, tvaru a hmoty objektu) a citlivé umístění do krajiny. Atmosféra dané lokality je kromě panoramatického výhledu umocněna vzrostlým statným javorem, s nímž vede rozhledna dialog a ze všech jejích plošin lze nahlížet do koruny stromu. Nejbližší okolí je nezastavěné a nezalesněné, využívané k zemědělským účelům (orná půda, travní porost). Výška rozhledny, jejíž výstavba přišla na více než 9 milionů korun, činí 39,4 metru od terénu po špičku.

TVAROVÉ ŘEŠENÍ

Tvar rozhledny byl zvolen jako výrazně převýšený jehlan. Proč právě takto? Jedná se o spojení výrazně výškového věžového archetypu – navozujícího pocit nestability a dočasnosti a archetypu pyramidy – tedy od starověku symbolu stability a dlouhověkosti. Vzrušující i uklidňující – vybízející ke stoupání a zároveň neodrazující od výstupu i méně „odvážné“. Samotný jehlan je pojednán jako sestava pevné – stabilní – masivní části a části vzdušné – maximálně odlehčené. Pevnou je základní kamenný piedestal, ze kterého se vzpíná vzdušná tyčová konstrukce.

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

Vstupní podlaží obsahuje prostor pro provozní zázemí, zádveří s výstupním schodištěm, hygienické a technické zázemí a prostor pro posezení. Zázemí rozhledny umožňuje provoz turistického informačního centra či obchodu – např. s regionálními produkty včetně občerstvení.

MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ

Materiály pro rozhlednu vychází z místních zdrojů, historických zvyklostí dané lokality a jsou doplněné o moderní konstrukční materiály. Z tradičních používáme pískovec a dřevo, z moderních pak ocel (žárově zinkovaná), beton a sklo.

Rozhledna obsahuje osm úrovní včetně přízemí. Úroveň 1 a 2 jsou „kamenné“. Po úroveň 7 se jedná o ocelovo‑dřevěnou konstrukci. Úroveň 7 a 8 je již konstrukčně čistě ocelová. Na úrovni 7 je podesta rozšířena o vyhlídkovou lávku. Jde o ocelovou konstrukci se skleněným opláštěním včetně podlahy. Nazýváme ji záměrně vyhlídkou pro „odvážné“.

Jako obklad základní hmoty přízemí byl zvolen pískovec, materiál tradiční v Českém ráji. Výplně otvorů jsou dřevěné s dřevěnými posuvnými okenicemi pro možnost uzamčení.

Vlastní konstrukce rozhledny je ocelovo‑dřevěná. Dřevěná kulatina tvoří základní svislé konstrukce. Ty jsou kotvené do ocelových prstenců v místě jednotlivých plošin. Plošiny jsou ocelovými ztužujícími prvky zavětrované mezi sebou ocelovými táhly. Středem věže probíhá vřetenové schodiště s ocelovým centrálním sloupem. Dalšími dřevěnými prvky věže jsou zábradlí hlavních plošin a opláštění nejvyšší části rozhledny. To je provedeno z horizontálních hranolů. Podhledy hlavních plošin jsou obloženy také dřevěnými hranoly s mezerami.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Rozhledna s vyhlídkou pro odvážné aneb jehlan ze dřeva a oceliŠpička rozhlednyLávka pro odvážnéTočité schodištěOcelové konstrukce – řezyDetail napojení táhelTáhlo – řezDetail plošiny pro „odvážné

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technologie taženého bednění na Vodním díle MšenoTechnologie taženého bednění na Vodním díle Mšeno (98x)
Propracovaný systém pro zachycení povodňových vod chrání od loňského roku město Jablonec nad Nisou. V říjnu byla totiž d...
Zpracování technické dokumentace objektu PCI v Salzgitteru, NěmeckoZpracování technické dokumentace objektu PCI v Salzgitteru, Německo (93x)
V měsíci listopadu roku 2014 byla ukončena dodávka a montáž nosné ocelové konstrukce objektu PCI (Pulverized Coal Inject...
Výroba svařované konstrukce pro záchranný systém ropné plošiny LA1200 SUVýroba svařované konstrukce pro záchranný systém ropné plošiny LA1200 SU (83x)
Záchranný systém LA1200 SU (ocelová konstrukce + záchranný člun FF1200) byl navržen pro spuštění (evakuaci) 70 osob z of...

NEJlépe hodnocené související články

X-BT systém společnosti Hilti pro spojování a zemnění ocelových konstrukcíX-BT systém společnosti Hilti pro spojování a zemnění ocelových konstrukcí (5 b.)
Aktuální číslo časopisu Konstrukce je tematicky věnováno všem, kteří dělají technicky krásné stavby z oceli. Předpokládá...
Výroba svařované konstrukce pro záchranný systém ropné plošiny LA1200 SUVýroba svařované konstrukce pro záchranný systém ropné plošiny LA1200 SU (5 b.)
Záchranný systém LA1200 SU (ocelová konstrukce + záchranný člun FF1200) byl navržen pro spuštění (evakuaci) 70 osob z of...
Video

Google

Server Vodohospodářské stavby

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu