Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2017    Stavaři budou opět apelovat na poslance

Stavaři budou opět apelovat na poslance

Publikováno: 17.1.2017
Rubrika: 2017

Svaz podnikatelů ve stavebnictví má za sebou letošní valnou hromadu, která se konala 23. listopadu. V jejím úvodu vystoupil prezident svazu Ing. Václav Matyáš, který ve svém projevu komentoval stav českého stavebnictví, hodnotil práci svazu za uplynulé čtyři roky a seznámil s prioritami, na které svaz zaměří pozornost v následujícím období.

Nedobrý vývoj stavebnictví v letošním roce i nedostatek nové zakázky pro příští rok kazí naději v trvalejší změnu, která svitla v roce 2014, kdy se podařilo po pěti letech vyvést stavebnictví z krize. Hlavním důvodem, proč se vypisuje málo zakázek, není nedostatek finančních prostředků, ale velmi špatná stavební legislativa. Jak novela zákona o vlivu staveb na životní prostředí (EIA), tak nový stavební zákon neřeší vytyčený cíl, tj. zjednodušení a zkrácení termínů povolovacího procesu staveb. V mnohém se situace naopak zhoršila. Zákon o zadávání veřejných zakázek přinesl sice řadu pozitivních změn, ale jeho výklad zadavateli není jednoznačný, takže k jeho naplňování přistupují s malou dávkou odvahy.

Svaz je vnímán jako uznávaný a respektovaný zástupce stavebních zaměstnavatelů a podnikatelů ve stavebnictví v České republice. Veškerou svou činnost zaměřuje na vytváření dobrých podmínek pro stavebnictví. Hájí zájmy nejen svých členů, ale celého oboru, spolupracuje s vládou, nejvyššími orgány státní správy, s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu, Odborovým svazem Stavba a dalšími institucemi s celostátní působností. Svaz eviduje 1 087 řádných, kolektivních a přidružených členů. Prezident podrobně, pochvalně i kriticky hodnotil výsledky v mnoha směrech zaměření činnosti svazu.

Valné hromadě předložil souhrn hlavních směrů činnosti v příštím období. Jsou především z oblasti podpory bytové výstavby, zintenzivnění výstavby dopravní infrastruktury, ale také technického školství, především učňovského. Samozřejmě obzvlášť velkou pozornost bude věnovat problematice nejdůležitější, což je zanedbaná a pomalá investorská příprava, jejímuž urychlení brání komplikované legislativní nedostatky, především zákon EIA.

Před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny vedení svazu opět připravuje dokument, kterým osloví všechny hlavní politické strany. Bude jím prezentovat nezbytnost, že stát si musí uvědomit důležitost stavebnictví pro národní hospodářství a stanovit jasnou a dlouhodobě platnou investiční koncepci a řešit komplexní problematiku oboru.

V závěru vyslovil naději v návrat úspěšného rozvoje stavebnictví a ujistil přítomné, že svaz bude i nadále hájit zájmy nejen svých členů, ale celého oboru.

Valná hromada projednala celou řadu bodů:

  • schválila zprávu o činnosti svazu za období let 2012 – 2016 a návrh zaměření svazu do budoucích let,
  • schválila zprávu dozorčí rady o plnění úkolů z valné hromady konané v roce 2012 a zprávu o hospodaření,
  • schválila nové stanovy v souladu s novým občanským zákoníkem,
  • provedla volbu nových orgánů: představenstva, správní rady a kontrolní komise.

Po zakončení programu valné hromady se sešlo nově zvolené představenstvo, které zvolilo prezidenta a viceprezidenty svazu. Prezidentem byl na roční volební období opět zvolen Václav Matyáš, viceprezidenty jsou Martin Borovka (Eurovia CS), Michal Jurka (Skanska), Pavel Pilát (Metrostav), Rudolf Borýsek (Lias Vintířov LMS) a Miloslav Mašek (SPS).

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Ing. Václav Matyáš

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12%Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12% (1047x)
Společnost FOAMGLAS® představuje průlomovou novinku v oblasti výroby deskového pěnového skla. FOAMGLAS® díky vývoji nové...
„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“ (984x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE předseda představenstva společnosti HINTON, a. s. Petr Šimon....
Studenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objektStudenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objekt (958x)
Páteř nebo dračí ocas, tak začali kolemjdoucí přezdívat netradičnímu dřevěnému objektu, který se v pátek 6. ledna 2017 o...

NEJlépe hodnocené související články

Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5 (5 b.)
Od dubna 2016 vyrůstala v pražských Nových Butovicích administrativní budova společnosti Livesport. Aspira Business Cent...
Veleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF SystemVeleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF System (5 b.)
Stavební společnost HSF System staví novou budovu základní školy v obci Veleň ve Středočeském kraji. Výstavba proběhne v...
Návrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšímiNávrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšími (5 b.)
Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika se zúčastnila architektonické soutěže ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Server Vodohospodářské stavby

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Zavřít [x]