Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2017    Stavební společnosti vybírají nové IT systémy a technologie především s ohledem na dostupnost servisu

Stavební společnosti vybírají nové IT systémy a technologie především s ohledem na dostupnost servisu

Publikováno: 1.3.2017
Rubrika: 2017

Hlavním kritériem při výběru IT technologií a systémů je pro české stavební firmy dostupnost servisu, nejmenší roli naopak hraje termín dodání. Cloudová řešení pak v současné době využívá ve své infrastruktuře jen čtvrtina stavebních společností. Polovina ředitelů přitom předpokládá, že současná úroveň firemních IT procesů bude dostatečná i v horizontu dalších pěti let. Celkový objem IT prací je v současnosti zajišťován interními zaměstnanci zhruba z poloviny, další polovina je outsourcována specializovaným firmám. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností Aplis.cz.

Při výběru IT systémů a technologií se české stavební společnosti řídí především dostupností servisu. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor maximálním způsobem ovlivňující rozhodování, přiřadili ředitelé stavebních firem dostupnosti servisu známku 8,5. Velkou roli také hraje předchozí dlouhodobá spolupráce s dodavatelem (7,7 bodu z maximálních 10), znalost daného softwaru nebo hardwaru (7,4 bodu z maximálních 10) a náročnost implementace nových technologií společně s kompatibilitou s aktuálně používanými IT systémy (7,3 bodu z maximálních 10). Nejmenší vliv při výběru softwaru a hardwaru má naopak termín dodání (6,3 z maximálních 10), pořizovací cena a předchozí detailní analýza (obě 6,5 bodu z maximálních 10). Velké stavební firmy a společnosti zaměřené na inženýrské stavby dávají ve výběrovém procesu větší váhu odhadované výši nákladů na následnou údržbu systému (7,5 bodu z maximálních 10) před samotnou znalostí IT technologie.  

„Do rozvoje IT technologií jsme masivně investovali v předchozích letech, neboť podobně jako v mnoha jiných průmyslových odvětvích, i ve stavebnictví mají informační technologie významnou roli. A budeme tak postupovat v budoucnu, neboť IT systémy jsou nezbytným katalyzátorem všech inovačních procesů,“ tvrdí Aleš Kocourek, jednatel společnosti, KASTEN, spol. s r. o. 

"Digitalizace stavebnictví neboli nová řešení pro sběr digitálních dat přímo na stavbě a jejich propojení s datovým modelem budovy a s ostatními systémy, které stavební firmy používají. To je aktuální téma a zásadní možnost, jak lépe plánovat stavební výrobu a získat kontrolu nad každým projektem. To má přímý vliv na ziskovost stavebních firem. Tento trend vnímáme na technologicky vyspělejších trzích v rámci GRAITEC Group a jsem rád, že první vlaštovky v této oblasti jsou také v ČR," popisuje vývoj Miroslav Kohout, Country Manager společnosti GRAITEC, s. r. o.

Jen čtvrtina (24 procent) českých stavebních firem přitom využívá ve své infrastruktuře cloudová řešení s aplikovanými cloudovými službami. Větší prostor této technologii dávají ve svých systémech velké stavební firmy, u nichž se objevuje v téměř třetině (29 procent) případů. Naopak nejméně (22 procent) implementují tuto technologii malé stavební společnosti. „Počítače se staly nedílnou součástí našich životů a stejně tomu je/bude ve stavebnictví. Rýsovací prkna a bloky jsou minulostí, na počítači začíná projekce, díky BIM se tyto technologie přenesou i na samotnou stavbu a do správy budov. Bydlení zase ovládnou inteligentní domácnosti,“ říká Matěj Chvojka, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

Polovina (53 procent) objemu IT prací je pak v současné době stavebními společnostmi outsourcována specializovaným firmám. Na interní pracovníky se v této oblasti více spoléhají velké stavební společnosti, které takto zajišťují bezmála dvě třetiny (63 procent) celkového objemu IT prací. Nejméně využívají interní zdroje malé stavební firmy, kde se zapojení vlastních zaměstnanců do IT prací pohybuje na úrovni 41 procent.   

„Naše společnost zajišťuje v současné době IT služby formou outsourcingu. Do budoucna však předpokládáme, že budeme řešit oblast IT interně, vlastními technickými prostředky i specializovanými pracovníky, a to bezprostředně po dotvoření a optimalizaci systému řízení skupiny jako celku,“ říká Miroslav Lukšík, ředitel, Pozemní stavitelství Zlín, a. s.

Polovina (49 procent) ředitelů stavebních firem se domnívá, že aktuální úroveň jejich IT procesů bude v horizontu 3 až 5 let pro potřeby firmy stále dostatečná. Opačný názor má více než třetina (37 procent) ředitelů, přičemž více než desetina (15 procent) dotázaných se k této otázce nedokázala vyjádřit. Výjimku zde tvoří opět velké stavební společnosti, které nutnost úpravy IT procesů v pětiletém horizontu předpokládají v plné polovině (50 procent) případů, za dlouhodobě dostatečné pak považují vlastní IT procesy dvě pětiny (40 procent) z nich.

"Společnost CEMEX  v poslední době masivně investuje do rozvoje digitálních řešení pro svou činnost a pevně věříme, že v následujících letech stavebnictví zažije změny srovnatelné s digitalizací dalších průmyslových odvětví. Hlavní efekt, který očekáváme od realizace změn je zvýšení efektivity všech procesů od výroby až po dodání hotových produktů a otevření většího prostoru pro zdokonalení péče o jednotlivé zákazníky,“ tvrdí Ondřej Smrček, Business Development Senior Manager pro Českou republiku,  CEMEX Czech Republic, s.r.o.

„Do IT technologií investujeme průběžně a budeme v tom pokračovat, zejména v souvislosti s BIM. Letos plánujeme investice do specializovaných i univerzálních stavebních strojů a do zavádění automatického navádění strojů v prostředí BIM. BIM věnujeme velkou pozornost a po počátečním uplatnění v komerční výstavbě jej implementujeme do prostředí velkých infrastrukturních staveb,“ popisuje plány do budoucna Michal Jurka, statutární ředitel Skanska Česká republika a Slovensko, Skanska a. s.

Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2017 bude publikována 6. března na: www.ceec.eu.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12%Společnst FOAMGLAS® představuje novou generaci pěnového skla. Přináší zlepšení izolačních vlastností o více než 12% (980x)
Společnost FOAMGLAS® představuje průlomovou novinku v oblasti výroby deskového pěnového skla. FOAMGLAS® díky vývoji nové...
„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“„Zajímají nás další specializace ve stavebnictví. Další divizi, kterou nyní spouštíme, je Divize hliníkové fasády,“ (882x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE předseda představenstva společnosti HINTON, a. s. Petr Šimon....
Studenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objektStudenti architektury vytvořili na nádvoří radnice obří dřevěný objekt (823x)
Páteř nebo dračí ocas, tak začali kolemjdoucí přezdívat netradičnímu dřevěnému objektu, který se v pátek 6. ledna 2017 o...

NEJlépe hodnocené související články

Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5Aspira Business Centre – nová „zelená“ kancelářská budova v Praze 5 (5 b.)
Od dubna 2016 vyrůstala v pražských Nových Butovicích administrativní budova společnosti Livesport. Aspira Business Cent...
Veleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF SystemVeleň bude mít novou školu. Postaví ji společnost HSF System (5 b.)
Stavební společnost HSF System staví novou budovu základní školy v obci Veleň ve Středočeském kraji. Výstavba proběhne v...
Návrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšímiNávrh na přestavbu Krajské nemocnice Liberec z dílny Obermeyer Heliky se umístil mezi šesti nejlepšími (5 b.)
Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika se zúčastnila architektonické soutěže ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Zavřít [x]