Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2018    Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

Publikováno: 15.5.2018
Rubrika: 2018

Mezi lety 2010 a 2017 se společnost Bilfinger Tebodin jako dodavatel projekčních, inženýrských a konzultačních služeb podílela na stovkách stavebních projektů v osmi zemích Střední a Východní Evropy (region CEE), ve kterých má kanceláře. Více než sto z nich zahrnul Bilfinger Tebodin do studie, v níž figuruje také 21 projektů realizovaných v České republice formou EPCM (Engineering, Procurement, Construction Management), tedy zajištěním projektování, výběru dodavatelů i řízením výstavby.

Odhady nákladů / rozpočty stavebních projektů se liší dle detailnosti podkladů / projektové dokumentace, na základě kterých jsou zpracovány:

  • ze Studie proveditelnosti na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (rozptyl hodnot bývá ± 40 %)
  • Koncepční studie na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (± 30 %)
  • Dokumentace k územnímu řízení na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (± 25 %)
  • Dokumentace pro stavební povolení a technologický Basic Design na základě upřesněných podkladů (± 15 %)
  • Prováděcí dokumentace na základě kompletní výkresové dokumentace a specifikací (± 10 %)

Níže uvedené náklady zahrnují stavební náklady na budovu (tj. její architektonicko-stavební část), náklady na technické zařízení budovy a elektro, měření a regulace a v neposlední řadě náklady na venkovní infrastrukturu, mezi něž patří zejména přípojky sítí, komunikace a zeleň. Naopak náklady na technologie či strojní vybavení budov nejsou zahrnuty.

S ohledem na účel budovy vycházejí při zahrnutí všech nákladů jako typicky nejdražší stavby pro potravinářský průmysl (průměrný údaj činí 1 066 EUR/m2 plochy GEFA (1) ), na které jsou kladené vysoké hygienické a další nároky. Ty hrají roli také ve stavbách pro retail (820 EUR/m2), zatímco průměrné náklady staveb pro automobilový průmysl činí „jen“ 684 EUR/m2. Pro srovnání, skladové haly a areály podél dálnic rostou za průměrné hodnoty 461 EUR/m2 GEFA.

Průměrné náklady jednotlivých etap projektu jsou v České republice následující:

  • 61 EUR/m Hrubé terénní úpravy a zemní práce (průměr v regionu CEE činí 66 EUR/m2)
  • 105 EUR/m2 Základové práce včetně založení některých vertikálních prvků nosné konstrukce (CEE 137 EUR/m2)
  • 107 EUR/m2 Topení a vzduchotechnika (HVAC), sanitární vybavení (CEE 174 EUR/m2)
  • 128 EUR/m2 Elektroinstalace vč. protipožární ochrany, IT atp. (CEE 116 EUR/m2)

Výběrové řízení na generálního dodavatele či hlavního dodavatele stavby probíhá většinou tříkolově. Dle zkušeností z praxe činí ideální délka tohoto procesu od rozeslání podkladů uchazečům tendru po konečné rozhodnutí dva a půl až tři měsíce. Častý je však tlak klientů na zkracování lhůt, mnohdy nerespektující technologické ani jiné limity. Zatímco před několika málo lety trvala výstavba středně velké průmyslové haly 8 – 9 měsíců, dnes kolem půl roku. Důležitým milníkem z pohledu klienta je přitom termín instalace procesní technologie vybavení budovy, která často začíná i v polovině procesu výstavby. To klientovi sice významně šetří peníze, stavařům ale obvykle značně komplikuje práci.

V posledních letech dochází k postupnému nárůstu nákladů na realizaci staveb. Hlavním faktorem jsou stoupající ceny stavebnin, do kterých se promítají vyšší vstupní náklady jejich výrobců, zejména ceny kovů, tepelných izolací a ropy. Kupříkladu běžný metr pilot o průměru 600 mm stál v roce 2016 průměrně 2 189 Kč, v loňském roce však již 2 602 Kč, tedy o 19 % více. Nejvýznamnější nárůst zaznamenala průměrná cena prefa sloupů, a to o bezmála 70 % (z 11 953 Kč/m2 v roce 2016 na loňských 20 353 Kč/m2) – mimo jiné také v důsledku výrazného převisu poptávky nad nabídkou v oblasti prefabrikovaných železobetonových prvků.

Důležitou roli v popisovaném trendu hraje také rostoucí cena práce v důsledku rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, stoupající ceny energií a také inflace. Legislativní a jiná opatření ze strany veřejné správy mají naopak zcela marginální efekt na cenotvorbu ve stavebním průmyslu. Od začátku roku 2017 do letošního jara tak ceny stavebních prací v České republice dle typu, složitosti projektu a uplatněné metriky stouply o 15 – 20 %. V roce 2018 se očekává jejich další mírné, ale relevantní stoupání.


(1) Gross External Floor Area, hrubá podlahová plocha vymezená vnějším obrysem konstrukcí

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Přípravy na volební valnou hromadu czBIM začaly (312x)
Členové czBIM mohou do konce července nominovat své favority do vedení spolku. Až do 31. července 2018 mohou navrhovat k...
Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhledStoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled (301x)
Mezi lety 2010 a 2017 se společnost Bilfinger Tebodin jako dodavatel projekčních, inženýrských a konzultačních služeb po...
AFI EUROPE zahájila výstavbu první komerční budovy v projektu AFI CityAFI EUROPE zahájila výstavbu první komerční budovy v projektu AFI City (286x)
Stavba rezidenční části v projektu AFI City na 15hektarovém brownfieldu v pražských Vysočanech pokračuje již dva roky. N...

NEJlépe hodnocené související články

IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (5 b.)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...
„Podoba nové haly se rodila postupně,“„Podoba nové haly se rodila postupně,“ (2 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Janis Vlachopulos, jednatel společnosti ADONIS PROJEKT spol. s r. o....
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google