Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2018    Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

Publikováno: 15.5.2018
Rubrika: 2018

Mezi lety 2010 a 2017 se společnost Bilfinger Tebodin jako dodavatel projekčních, inženýrských a konzultačních služeb podílela na stovkách stavebních projektů v osmi zemích Střední a Východní Evropy (region CEE), ve kterých má kanceláře. Více než sto z nich zahrnul Bilfinger Tebodin do studie, v níž figuruje také 21 projektů realizovaných v České republice formou EPCM (Engineering, Procurement, Construction Management), tedy zajištěním projektování, výběru dodavatelů i řízením výstavby.

Odhady nákladů / rozpočty stavebních projektů se liší dle detailnosti podkladů / projektové dokumentace, na základě kterých jsou zpracovány:

  • ze Studie proveditelnosti na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (rozptyl hodnot bývá ± 40 %)
  • Koncepční studie na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (± 30 %)
  • Dokumentace k územnímu řízení na základě dříve realizované stavby podobných parametrů a cenových indexů (± 25 %)
  • Dokumentace pro stavební povolení a technologický Basic Design na základě upřesněných podkladů (± 15 %)
  • Prováděcí dokumentace na základě kompletní výkresové dokumentace a specifikací (± 10 %)

Níže uvedené náklady zahrnují stavební náklady na budovu (tj. její architektonicko-stavební část), náklady na technické zařízení budovy a elektro, měření a regulace a v neposlední řadě náklady na venkovní infrastrukturu, mezi něž patří zejména přípojky sítí, komunikace a zeleň. Naopak náklady na technologie či strojní vybavení budov nejsou zahrnuty.

S ohledem na účel budovy vycházejí při zahrnutí všech nákladů jako typicky nejdražší stavby pro potravinářský průmysl (průměrný údaj činí 1 066 EUR/m2 plochy GEFA (1) ), na které jsou kladené vysoké hygienické a další nároky. Ty hrají roli také ve stavbách pro retail (820 EUR/m2), zatímco průměrné náklady staveb pro automobilový průmysl činí „jen“ 684 EUR/m2. Pro srovnání, skladové haly a areály podél dálnic rostou za průměrné hodnoty 461 EUR/m2 GEFA.

Průměrné náklady jednotlivých etap projektu jsou v České republice následující:

  • 61 EUR/m Hrubé terénní úpravy a zemní práce (průměr v regionu CEE činí 66 EUR/m2)
  • 105 EUR/m2 Základové práce včetně založení některých vertikálních prvků nosné konstrukce (CEE 137 EUR/m2)
  • 107 EUR/m2 Topení a vzduchotechnika (HVAC), sanitární vybavení (CEE 174 EUR/m2)
  • 128 EUR/m2 Elektroinstalace vč. protipožární ochrany, IT atp. (CEE 116 EUR/m2)

Výběrové řízení na generálního dodavatele či hlavního dodavatele stavby probíhá většinou tříkolově. Dle zkušeností z praxe činí ideální délka tohoto procesu od rozeslání podkladů uchazečům tendru po konečné rozhodnutí dva a půl až tři měsíce. Častý je však tlak klientů na zkracování lhůt, mnohdy nerespektující technologické ani jiné limity. Zatímco před několika málo lety trvala výstavba středně velké průmyslové haly 8 – 9 měsíců, dnes kolem půl roku. Důležitým milníkem z pohledu klienta je přitom termín instalace procesní technologie vybavení budovy, která často začíná i v polovině procesu výstavby. To klientovi sice významně šetří peníze, stavařům ale obvykle značně komplikuje práci.

V posledních letech dochází k postupnému nárůstu nákladů na realizaci staveb. Hlavním faktorem jsou stoupající ceny stavebnin, do kterých se promítají vyšší vstupní náklady jejich výrobců, zejména ceny kovů, tepelných izolací a ropy. Kupříkladu běžný metr pilot o průměru 600 mm stál v roce 2016 průměrně 2 189 Kč, v loňském roce však již 2 602 Kč, tedy o 19 % více. Nejvýznamnější nárůst zaznamenala průměrná cena prefa sloupů, a to o bezmála 70 % (z 11 953 Kč/m2 v roce 2016 na loňských 20 353 Kč/m2) – mimo jiné také v důsledku výrazného převisu poptávky nad nabídkou v oblasti prefabrikovaných železobetonových prvků.

Důležitou roli v popisovaném trendu hraje také rostoucí cena práce v důsledku rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, stoupající ceny energií a také inflace. Legislativní a jiná opatření ze strany veřejné správy mají naopak zcela marginální efekt na cenotvorbu ve stavebním průmyslu. Od začátku roku 2017 do letošního jara tak ceny stavebních prací v České republice dle typu, složitosti projektu a uplatněné metriky stouply o 15 – 20 %. V roce 2018 se očekává jejich další mírné, ale relevantní stoupání.


(1) Gross External Floor Area, hrubá podlahová plocha vymezená vnějším obrysem konstrukcí

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Stoupající ceny staveb v Česku: příčiny, současný stav a výhled

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

FOR ARCH 2018: Připravme se na průmyslovou revoluci 4.0FOR ARCH 2018: Připravme se na průmyslovou revoluci 4.0 (354x)
Revoluce číslo čtyři se blíží. Oblast stavebnictví bude jednou z těch, kterých se digitalizace dotkne nejvíc. A právě to...
1. června se zavřou brány pro příjem přihlášek do soutěže STAVBA ROKU 201. Přihlaste svou stavbu do tohoto termínu i VY! (312x)
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 jde s přijímáním přihlášek stavebních děl do finále. Květen je poslední měsíc, kdy m...
Přijeďte na konferenci Požární bezpečnosti staveb – PKPO 2018.  Budete se za rok rádi vracet.Přijeďte na konferenci Požární bezpečnosti staveb – PKPO 2018. Budete se za rok rádi vracet. (278x)
Uzavření registrací na konferenci Požární bezpečnosti staveb – PKPO 2018 se rychle blíží. Registrujte se prosím online, ...

NEJlépe hodnocené související články

IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (5 b.)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...
Aktuální číslo časopisu
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
pozemních staveb?
Potom využijte možnosti registrace
za akční cenu 300,-/rok

do Katalogu firem.

Google

Zavřít [x]