Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Realizace    Montáž konstrukcí    Tančící rozhledna v Tachově

Tančící rozhledna v Tachově

Publikováno: 26.1.2016
Rubrika: Montáž konstrukcí

Rozhledna Tachov Vysoká svým tvarem připomíná postavu krásné štíhlé ženy, lodní stěžeň opletený lany, figurku šachové dámy, husitský kalich nebo přesýpací hodiny, fantazii se meze nekladou. V každém případě je rozhledna elegantní, štíhlá a neobyčejně krásná. Svoji eleganci cudně halí pod průhlednou košilku lan, které ji objímají a vlní se okolo ní stejně jako sukénka okolo boků krásné ženy, nebo lana okolo lodního stěžně.

Ani při pobytu na horní vyhlídkové plošině se rozhledna nechová jako obyčejná rozhledna, nekývá se jako běžné kyvadlo, ale její obvodová lana tříští výkyvy plošiny do kruhového otáčivého pohybu připomínající houpání paluby lodi, ladné pohyby sukně vlnící se na bocích ženy, či vlnivé pohyby tanečnice. To chvění nahoře na plošině, ten jemně houpavý rotační pohyb je naší rozhledně vlastní stejně jako každé štíhlé elegantní krásce, ženě nebo lodi. Stačí trochu fantazie a na horní plošině jsme na vyhlídce lodního stěžně plujícího k poznání nikoliv dalekých krajů, ale k objevům nových pohledů na okolní krajinu domova, tak důvěrně známou.

POLOHA A UMÍSTĚNÍ
Rozhledna Vysoká leží v nezastavěné části města na vrcholu kopce Vysoká ve výšce 563,7 m n. m. západně od města Tachov. Rozhledna navazuje na rekreačně sportovní zónu města podél řeky Mže. Rozhledna leží cca 500 m od zastavěného území města, cca 200 m od zatímního konce sjezdovky, cca 150 m jižně od stávajícího památníku bitvy u Tachova, jehož rekonstrukce byla dokončena v dubnu 2015.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Rozhlednu tvoří podzemní železobetonová základová deska o průměru 11,3 m a výšce 1,0 – 1,5 m a střední nosný ocelový sloup o průměru 1,2 m. Okolo středního nosného tubusu se vine spirálové schodiště. Nahoře ve výšce 25,2 m je na nosném sloupu upevněna vyhlídková plošina. Hlavním architektonickým prvkem rozhledny je její tvar, hyperbolický paraboloid, který je geometricky tvořen vypínacími lany a tvarováním dolní betonové kamenné podnože a zábradlím horní vyhlídkové plošiny. Hyperbolický paraboloid dává rozhledně její vlastní dynamický organický tvar. Jednoduchý technický užitný design rozhledny je dotvořen tvarováním nosných sloupů zábradlí a nosníků pororoštových schodů, které v měnících se profilech přiznávají probíhající momenty a síly. Celkový jednoduchý technický vzhled rozhledny je dotvořen výplní zábradlí z nerezových sítí.

KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ
Rozhledna má tvar hyperbolického paraboloidu se spodní betonovou základnou. Základnu rozhledny tvoří železobetonová stěna výšky 2,8 m obložená kamenným zdivem. Základovou konstrukci tvoří železobetonová deska tl. 1 080 – 1 530 mm, spodní hrana základové desky je v hloubce 1 500 a 1 850 mm pod okolním terénem. Ve stěnách je symetricky umístěno šest otvorů, jeden dveřní šířky 1 600 mm a výšky 2 500 mm pro vstup do prostoru rozhledny a pět okenních šířky 1 600 mm, výšky 2 100 mm, parapet 400 mm. V otvorech jsou osazeny mříže. Uvnitř základny rozhledny je umístěna technická místnost pro umístění technologie webové kamery a rozvaděče NN.

NOSNÁ KONSTRUKCE ROZHLEDNY
Konstrukce je tvořena ocelovým sloupem kruhového průřezu průměru 1,2 m. Na sloupu jsou upevněny samonosné ocelové schody a podesty opatřené zábradlím. Tuhost konstrukce rozhledny je zajištěna ocelovými lany tvořícími síť ve tvaru hyperbolického paraboloidu. Lana jsou upnuta v ocelovém kruhovém rámu tvořícím současně konstrukci horního ochozu. Dole jsou lana upevněna na horní hraně kruhové železobetonové stěny.

Ochoz je tvořen ocelovou kruhovou plošinou s otvorem pro schodiště. Nosníky plošiny jsou vetknuty do ocelového sloupu a současně zavěšeny do horní tuhé ocelové konstrukce střechy. Tím je zajištěna dostatečná prostorová tuhost pochozí plochy. Pod vyhlídkovou plošinou je umístěno technické podlaží, tvořené servisní lávkou pro přístup a obsluhu webové kamery a obsluhu a umístění dálkových přenosů. V ochozu je uzamykatelný otvor pro vstup na servisní lávku.

Zábradlí schodiště v prostorovém tvaru spirály vinoucí se okolo nosné trubky a schodiště tvoří svislé nerezové sloupky s horním nerezovým madlem a dvěma vodorovnými nerezovými trubkami. Mezi obě trubky je vypletena nerezová síť. Madlo zábradlí ochozu tvoří 2 nerezové trubky, mezi kterými jsou umístěny informační panely. Vnější trubka ve výšce 1,2 m a vnitřní ve výšce 1,1 m. Pod madlem jsou umístěny dvě vodorovné nerezové trubky, mezi které je vypletena nerez síť. Celá konstrukce je kotvena k nosným trubkám ocelové konstrukce.

PROTIKOROZNÍ POVRCHOVÁ OCHRANA OCELOVÉ NOSNÉ KONSTRUKCE ROZHLEDNY
Stupeň korozní agresivity C4 – vysoká, životnost VV – velmi vysoká (dle ČSN EN ISO 12944-2). Ochranný protikorozní povlak OK je kombinovaný, složený ze žárového nástřiku slitiny Zinacor (Zn85 Al15) tl. 100 μm a epoxipolyuretanového nátěrového systému 250 μm v celkové tloušťce 350 μm podle předpisu Deutsche Bahn. Barva vrchního nátěru ocelové konstrukce rozhledny je DB 501 (světle šedomodrá).

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

 • Hlavní projektant, architektonická a stavební část, celková koordinace: Architektonické studio Hysek, spol. s r. o.
 • Konstrukční část: STATICA PLZEŇ s. r. o.
 • Generální dodavatel stavby a stavební části: STRABAG a. s.
 • Dodavatel ocelové konstrukce rozhledny: AGKONSTRUKT s.r. o.
 • Investor stavby: Město Tachov

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ROZHLEDNĚ:

 • celková výška po vrchol střechy: 28,7 m
 • výška vyhlídkové plošiny: 25,2 m
 • výška servisní lávky: 23,1 m
 • výška železobetonové základny: 2,8 m
 • počet schodů: 144 ks (9 ramen á 16 schodech)
 • počet mezipodest schodiště: 8 ks
 • šířka schodiště: 1,2 m
 • průměr středového tubusu: 1,2 m
 • vnější průměr základny: 11,3 m
 • vnitřní průměr základny: 8,5 m
 • lana nerez ocel 14 mm délka cca 22,8 m: 48 ks

Z podkladů Architektonické studio Hysek, spol. s r. o.

Dancing Observation Tower in Tachov
With its shape, observation tower Tachov Vysoká resembles a figure of beautiful slim woman, a boat mast with ropes, a chessman of queen, a Hussite goblet or a sandglass, or anything imaginable. In any case, the observation tower is elegant, slim and exceptionally beautiful. It covers its elegance innocently by a transparent shirt of ropes hugging her and waving around her as a skirt waves around hips of a beautiful women or as ropes around a boat mast. 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Výkresy z návrhu (studie) stavbyPohled (z dokumentace ke stavebnímu povolení DSP)Pohled zdola na nosný sloup se schodištěmVýkopová jámaVýztuž základové deskyVýztuž monolitického betonového přízemíVnější bednění monolitického přízemíMonolitické přízemí po odbedněníObezdění přízemí kamennými kvádryMontáž prvního dílu nosného sloupu OKDetail zastřešení a zavěšení vyhlídkové plošinyVýkres z dokumentace pro provedení stavby (DPS)Začátek zvedání horního třetího dílu OK včetně vyhlídkové plošiny a zastřešení, který byl jako celek montován na zemi (nízko nad zemí) při zapuštění třetího dílu sloupu cca 4 m pod úrovní terénuMontáž – nasazování třetího horního dílu OK (včetně vyhlídkové plošiny) na střední díl nosného sloupuFinále montáže po nasazení a spojení horního dílu OK se středním dílem nosného sloupuNástup na schodiště rozhledny z vnitřního prostoru přízemíPohled na okolní krajinu z vyhlídkové plošiny rozhlednyPohled z vnitřního nástupního prostoru vzhůru na rozhlednuPohled z vnitřního prostoru přízemí na vstup a na kotvení ocelových lan po obvodu betonového věnceDetail vyhlídkové plošiny (po montáži)Detail schodiště a podestyCelkový pohled od západu (přístup k rozhledně)Pohled z vyhlídkové plošiny dolů na betonové přízemí a okolíNoční osvětlení rozhledny

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konstrukce výsuvné střechy stadionu Krestovsky v Sankt-PetěrburguKonstrukce výsuvné střechy stadionu Krestovsky v Sankt-Petěrburgu (729x)
Konstrukce pohyblivé střechy je součástí nového stadionu, který vznikl pro nadcházející mistrovství světa ve fotbale v r...
Rekonštrukcia oceľového skeletu budovy pošty v ŽilineRekonštrukcia oceľového skeletu budovy pošty v Žiline (203x)
Spoločnosť Ingsteel, spol. s r. o. navrhovala a realizovala rekonštrukciu oceľového skeletu päť podlažnej budovy pošty a...
Trimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na PankráciTrimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na Pankráci (157x)
Předmětem článku je projekt, výroba, montáž a předpínání ocelové superkonstrukce nového objektu Trimaran v Praze na Pank...

NEJlépe hodnocené související články

Ostravská průmyslová zóna rosteOstravská průmyslová zóna roste (5 b.)
Průmyslový park v Ostravě – Porubě přivítal první nájemce a investory. Dostal také nové jméno NP AREA (dříve Soltex). Po...
Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze dokončenaNová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze dokončena (5 b.)
Po necelých třech letech od zahájení se dne 19. září 2018 za účasti primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové kon...
Nový montovaný showroom Praha‑RuzyněNový montovaný showroom Praha‑Ruzyně (5 b.)
Nedaleko letiště Václava Havla na příjezdu k terminálu 3 se nachází nový montovaný showroom, který má na svědomí společn...

NEJdiskutovanější související články

Most přes Rouštanský potok na obchvatu RouštanMost přes Rouštanský potok na obchvatu Rouštan (1x)
Silnice I/34 (Havlíčkův Brod – Svitavy) je jednou z páteřních komunikací severní části Českomoravské vysočiny. Na své tr...
Trimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na PankráciTrimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na Pankráci (1x)
Předmětem článku je projekt, výroba, montáž a předpínání ocelové superkonstrukce nového objektu Trimaran v Praze na Pank...
Lávka přes řeku Svratku v Brně‑KomárověLávka přes řeku Svratku v Brně‑Komárově (1x)
Lávka pro pěší celkové délky 60,40 m je popsána s ohledem na architektonické a konstrukční řešení a postup stavby. Konst...
Google

Server Vodohospodářské stavby

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Zavřít [x]