Objednejte si bezplatné zasílání tištěné verze časopisuKONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    UCRETE – nejodolnější průmyslové podlahy

UCRETE – nejodolnější průmyslové podlahy

Publikováno: 2.11.2018
Rubrika: Zajímavosti

Podlahový systém Ucrete dodávaný na český trh firmou BASF Stavební hmoty Česká Republika s. r. o. je používán zejména v potravinářském, chemickém či farmaceutickém průmyslu. Díky svým unikátním vlastnostem a zvyšujícím se nárokům investorů na životnost podlahy se stále častěji uplatňuje i v náročném prostředí průmyslové výroby.

PŘEDSTAVENÍ A HISTORIE UCRETE

Ucrete je jedinečná řada produktů vyráběná již od roku 1969. Jedná se o směs polyuretanové pryskyřice a plniva (někdy nazývané jako polyuretanbeton). Dle požadavku na zatížení se aplikují v tl. od 4 do 12 mm. Výsledná podlaha je bezespará, mechanicky, tepelně a chemicky odolná. Variantně může být i v antistatické verzi (novinkou je podlaha se svodovým odporem < 50 kΩ, určená do výbušného prostředí). Pro nejtěžší mechanické zatížení je tu Ucrete IF s železným plnivem (vysoká odolnost proti působení kovových kol – až 10× vyšší než prostý beton). Pro své vlastnosti se systém Ucrete rychle rozšiřuje ve strojírenském a automobilovém průmyslu, který klade nároky na životnost podlahy v 24 hodinovém provozu s minimálními možnostmi odstávky výroby.

POŽADAVKY NA PRŮMYSLOVÉ PODLAHY

Při volbě průmyslové podlahy se vychází z několika požadovaných vlastností podle způsobu budoucího zatížení podlahy. Častá bývá právě kombinace těchto požadavků:

 • Mechanická odolnost – odolnost proti pojezdu manipulační technikou. Odolnost proti pádu břemene bez poškození podlahy – logistická centra, sklady, obrábění kovů.
 • Odolnost v obrusu (smýkání kovovými předměty po podlaze) – obrábění kovů.
 • Odolnost proti poškození vysokými teplotami (svařování, okuje, kovové třísky z obrábění, pece) – slévárny, svařovny.
 • Minimalizace nákladů na údržbu podlahy (snadná čistitelnost, odolnost vůči úklidovým prostředkům).
 • Odolnost proti provozním kapalinám a chemickým látkám (ropné produkty, kyseliny a zásady) – galvanovny, výroba a skladování chemikálií, výroba bionafty, záchytné vany a jímky.
 • Požadavek na elektrostaticky vodivou podlahu – lakovny, výroba elektronických součástek a provozy s výbušným prostředím.
 • Životnost podlahy po celou dobu plánovaného provozu bez zásadních poškození.
 • Rychlá možnost opravy bez nutnosti odstávky výroby.
 • Jednotlivá kritéria splňují materiály na cementové (vsypy, cementové stěrky, prostý beton) či pryskyřičné (epoxidové, polyuretanové, polymermetakrylátové) bázi. Systém Ucrete využívá kombinaci vlastností betonu a pryskyřice, aby splnil kritéria v širším záběru.

RYCHLE ZNOVU DO PROVOZU

V návrhu podlah se často zapomíná na druhotné náklady na údržbu podlah (mycí stroje, ošetřování podlah), na opotřebení manipulační techniky vlivem poškozených spár (častější výměna pneumatik) a na další opravy vyvolané provozním zatížením. Tyto náklady postupem času a vlivem většího poškození podlah rostou zvláště u provozů, kde nemůže dojít k uzavření a opravě. Systémem Ucrete lze opravit i stávající betonové (stěrkové) podlahy prakticky za provozu (bez zápachu, rychlé vytvrzení) a nahradit tak degradující části starých podlah zvláště tam, kde jiné systémy vyžadují sucho či hydroizolaci.

PROJEKCE A NÁVRH PODLAH

BASF poskytuje projektantům i investorům kompletní servis od návrhu vhodného systému po řešení jednotlivých detailů. Díky tomu, že vyrábíme celé portfolio produktů pro zhotovení průmyslových podlah (hydroizolace, vsypy, cementové stěrky, epoxidové a polyuretanové pryskyřice) můžeme systémy porovnávat a díky nim navrhnout to nejlepší řešení. Projektantům dáváme k dispozici kompletní řešení detailů podlahy včetně výkresové dokumentace a potřebných certifikátů. Ve fázi přípravy je důležitá součinnost investora a projektanta tak, aby bylo dosaženo co nejekonomičtějšího řešení z dlouhodobého pohledu.

POROVNÁNÍ VLASTNOSTÍ NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝCH DRUHŮ PODLAH (viz tabulka)

Jednoznačně nejpoužívanějšími průmyslovými podlahami v ČR jsou strojně hlazené podlahy s cementovým vsypem. Hlavním a dá se říci jediným argumentem je pořizovací cena. Nejsou vůbec uvažovány další náklady na údržbu a sanaci. Již po několika letech (někdy i měsících) jsou poškozeny hrany smršťovacích spár a podlahy vyžadují sanaci. V případě, že se sanace včas neprovede nebo díky nepřetržitému provozu provést nemůže, dochází časem ke stavu, kdy je nutno celou desku vybourat a zhotovit znovu. Tím se původní pořizovací náklady zdvojnásobují (nemluvě o nákladech na odstávku výroby).

SHRNUTÍ: PROČ UVAŽOVAT O PODLAHÁCH UCRETE

Podlahové systémy Ucrete jsou používány v nejtěžších provozech již od roku 1969. Mnoho z nich je stále v provozu. Životnost vyplývá z kombinace vysoké pevnosti materiálu, houževnatosti a chemické odolnosti.
• Rychlá aplikace a vytvrzení – v řadě Ucrete FAST existují produkty, které dokáží vytvrzovat za nízkých teplot a doba plného vytvrzení systému a následné zátěže je 8 hodin. Včetně vytvrzení při nízkých teplotách +5 °C.

 • Teplotní odolnost – teplotní odolnost –40 až 150 °C včetně termálního šoku.
 • Chemická odolnost – unikátní odolnost proti široké škále agresivních chemikálií např. 10% kyselina octová či 50% hydroxid sodný o teplotách +60 °C.
 • Odolnost proti rázu – odolává silnému rázovému zatížení.
 • Tolerance vůči vlhkosti podkladu – realizace možná na 7 dnů starý beton (popřípadě na neizolované betony).
 • Uvedení podlahy do zpětného provozu v případě opravy – Ucrete již po 5 h při +10 °C, ostatní výrobky obvykle 3 dny a více.
 • Otěruvzdornost – Ucrete nejnižší hodnota AR0,5; při třídě AR1,0 tzn. 4× vyšší opotřebení.
 • Nasákavost – Ucrete podlahoviny jsou nenasákavé, ověřeno atestem.
Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Systém Ucrete DP10 ve strojírenské firměPodlahový systém Ucrete HF 60RT v zinkovněPříklad řešení detailu smršťovací spáry

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konstrukce a architektura (810x)
Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kniha nazvaná Konstrukce a ...
ROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNGROCKWOOL má flotilu „ještěrek“ a vlastní plnicí stanici na CNG (796x)
Bohumínská společnost ROCKWOOL, výrobce izolací z kamenné vlny, investovala 25,5 mil. Kč do pořízení vysokozdvižných voz...
Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy?Jak nakupovat vláknové lasery a ohraňovací lisy? (793x)
Pokud se chystáte na nákup nového vláknového laseru nebo ohraňovacího lisu, měli byste si před samotným výběrem ujasnit ...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...
České firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhůČeské firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhů (5 b.)
Na rozvojových trzích po celém světě se v oblasti infrastrukturálních projektů ročně soutěží zakázky za více jak sto mil...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (8x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...
Video

Google

Server Vodohospodářské stavby

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu

Příklad rekonstrukce (sanace) vodojemu